ZINTEGROWANY SYSTEM ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ SZKOŁA WSPÓŁPRACY TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA UNPLUGGED ARCHIPELAG SKARBÓW ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE TRZYMAJ FORMĘ ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO ZNANI I NIEZNANI ZIEMI RADOMSKIEJ SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU SZKOŁA BEZ PRZEMOCY KAMPANIA JA CZYTAM B&N, CZYLI B JAK BEZPIECZNY I N JAK NIECHRONIONY LEKCJE Z HISTORII NAJNOWSZEJ HISTORIA CIĘ SZUKA SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE

PROJEKTY i PROGRAMY realizowane w PG 6

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Uczestniczymy  w programie „Szkoła bez przemocy”. Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

Ambasadorami Programu są:

• Tomasz Majewski - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą
  • Leszek Blanik - mistrz olimpijski świata i Europy w gimnastyce
  • Piotr Gruszka - wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce
  • Paweł Wojciechowski - mistrz świata w skoku o tyczce

Kodeks

1. Szkoła jest wspólnotą.
Szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, opartej o jasny i przejrzysty system norm.

2. Wszyscy się szanujemy.
Wspólnota szkolna buduje klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia pomiędzy nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami. Wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej szanują siebie nawzajem i nie zachowują się wobec siebie agresywnie.

3. Wspólnie działamy przeciw przemocy.
W szkole działa system przeciwdziałania przemocy, który jasno określa: obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów agresji i przemocy. Jego zasady obowiązują wszystkich uczestników społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły.

4. Niczego nie ukrywamy.
Szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.

5. Zawsze reagujemy.
Szkoła reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.

6. Nauczyciel nie jest sam.
Szkoła podejmuje działania, by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.

7. Uczniowie wiedzą, jak działać.
Szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych, oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.

8. Rodzice są z nami.
Aby przeciwdziałać przemocy szkoła współpracuje z rodzicami włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.

9. Mamy sojuszników.
Szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły.

10. Nagradzamy dobre przykłady.
Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.