Nawigacja

CO SIĘ DZIEJE W NASZYM KLUBIE WOLONTARIUSZA PLAN PRACY REGULAMIN CZYM SIĘ ZAJMUJEMY WŁĄCZ SIĘ W POMAGANIE! ZOSTAŃ E-WOLONTARIUSZEM BONUS SZCZĘŚCIA - REGULAMIN REGULAMIN WYBORU WOLONTARIUSZ NA „6” WOLONTARIUSZE NA 6 HISTORIA NASZEGO KLUBU

WOLONTARIAT

  Zobaczcie co się dzieje w naszym KLUBIE w roku szkolnym 2016/2017 

Czerwiec 2017 r.II BIEG WOLONTARIUSZA

      10 czerwca 2017 roku na Rynku Starego Miasta w siedzibie Arki rozpoczęły się zapisy na II Bieg Wolontariusza. Impreza była uwieńczeniem całorocznej pracy wolontarystyczniej i podsumowaniem współpracy Szkolnych Klubów Wolontariatu z ARKĄ.

 

 

    

 

Nasz Klub reprezentowali - Daria Boduła, Natalia Dąbrowska i Oskar Kuśmierski, uczniowie klasy III. Na starcie przy Bulwarach nad Mleczną stawiło się ponad 100 biegaczy. Dystans, który musieli pokonać wolontariusze to 1 mila morska. Wszystkim udało się ukończyć bieg. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.

         Zmęczeni mogliśmy odpocząć w ogrodzie ARKI na Starym Mieście, gdzie tuż po biegu rozpoczął się PIKNIK. Spragnieni mogli napić się i posilić kiełbaską z grilla i innymi smakołykami ze wspólnego stołu. Nie zabrakło muzyki i tańców integracyjnych. Ostatnie Arkowe spotkanie należy uznać za udane.

 

Maj 2017 r. RADOMSKIE DNI GODNOŚCI

Msza święta w kościele farnym przy ul. Rwańskiej rozpoczęła w czwartek 18 maja XIV Radomskie Dni Godności z osobami o niepełnosprawności intelektualnej. Po mszy, którą odprawił ks. Biskup Piotr Turzyński kolorowy  korowód wyruszył przed Urząd Miejski. Szli w nim podopieczni radomskich placówek dla osób niepełnosprawnych, szkół i przedszkoli. Tradycyjnie towarzyszyli im wolontariusze służąc pomocą i opieką.

   

Po wystąpieniu władz miasta na scenie przed Urzędem na ulicy Żeromskiego nastąpiło przekazanie kluczy do bram miasta przedstawicielom środowisk osób niepełnosprawnych. Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia przekazał klucz do miasta na czas trwania Dni Godności  Stowarzyszeniu „Karuzela”. W tym radosnym świętowaniu nie mogło zabraknąć i nas. Powierzonym nam zadaniem było przygotowanie balonów na uroczyste otwarcie imprezy.

     

Żółte i niebieskie balony wzbudziły wiele emocji i radości wśród świętujących.

Maj 2017 r WARSZTATY PAPIEROPLASTYCZNE NA RZECZ PROJEKTU "MŁODZIEŻ I FILANTROPIA".

   

Kwiecień 2017 r.
 

W kwietniowe popołudnie wybraliśmy się z ciastem marchewkowym na podsumowanie projektu "Żyj smacznie i zdrowo" w świetlicy środowiskowej RADOŚĆ. 

      

Marzec 2017 r.

Okres przygotowań do świąt wielkanocnych wykorzystaliśmy na przygotowanie warsztatów robienia tradycyjnych palm wielkanocnych. Spotkaliśmy się w świetlicy środowiskowej RADOŚĆ, gdzie siostry przygotowały materiały.

    

Zajęcia bardzo podobały się wszystkim. Przygotowane palmy zostały sprzedane po niedzielnych mszach świętych i każdy, kto kupił przygotowaną przez dzieci pracę mógł w "niedzielę kwietną" pochwalić się niepowtarzalną palmą.

Luty 2017 r. XVII Bal Wolontariusza

4 lutego 2017 roku, w sobotni mroźny wieczór udaliśmy się do Publicznego Gimnazjum nr 10 na jedną z najważniejszych dla wolontariuszy imprez - BAL WOLONTARIUSZA. Spotaliśmy się tam w gronie ponad 30 szkolnych klubów współpracujących z ARKĄ. Razem z nami bawili się tam również nasi absaolwenci - Damian, Klaudia i Kamil. Zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy kotylion. Cieszymy się, że tak wiele Klubów wybrało właśnie nasz kotylion. Nawiązaliśmy wiele nowych znajomości, a przy dobrej zabawie czas szybko płynął.

   

   

 

  

Następny taki bal dopiero za rok...

Styczeń 2017 r.Szykujemy się na doroczny Bal Wolontariusza

W tym roku organizatorem Balu Wolontariusza jest Publiczne Gimnazjum nr 10 w Radomiu. Na spotkaniu opiekunów otrzymaliśmy piękne zaproszenie. Motywem przewodnim są "Opowieści z Narni". Już nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć przygotowane dekoracje.

Wszystkie Kluby na każdy bal przygotowują tradycyjne kotyliony, które są przedmiotem konkursu. W tym roku mamy dodatkowo za zadanie przygotować wizytówkę Klubu. Z mnóstwa pomysłów musimy wybrać jeden, który zrealizujemy. Ponieważ PG 10 nosi imię Polskich Lotników postanowiliśmy, że naszym motywem przewodnim będzie samolot. Umieściliśmy go na wizytówce, oraz kotylionie.  Jak zwykle podczas przygotowywania prac świetnie się bawiliśmy. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursów.


 

Grudzień 2016 r. Wigilijne podsumowanie roku.

22 grudnia po wigilii na sali gimnastycznej, spotkaliśmy się w gronie wolontariuszy w sali 208. Cieszymy się, że tego ostatniego dnia nauki odwiedzili nas również nasi absolwenci - Emilka (studentka AGH), Kasia (maturzystka z Chałubińskiego) i Damian (uczeń II LO). Fragment Pisma Świętego przeczytany przez Dominikę wprowadził nas w świąteczny nastrój.

   

Składanie życzeń rozpoczęła "najstarsza" wolontariuszka - Emilka, życząc wszystkim jak najwięcej czasu do czynienia dobra. W spotkaniu uczestniczyła także najwytrwalsza, bo działająca w naszym klubie już 9 lat wolontariuszka - mama Emilki, Kasi i Dawida - Agnieszka Matysiak - na którą możemy liczyć w każdej sytuacji.

 

Na zakończenie opiekunki wręczyły najbardziej wytrwałym wolontariuszom dyplomy WOLONTARIUSZA NA 6 dziękując za zaangażowanie w podejmowane działania.

Grudzień 2016 r. Warsztaty z masą solną w tle.

Każego roku staramy się uczyć czegoś nowego. Zachęceni ciekawymi publikacjami w Internecie postanowiliśmy sprawdzić nasze umiejętności w lepieniu z masy solnej. Podczas takich prac świetnie się bawimy, rozmawiamy, planujemy kolejne działania. Wspieramy się szczególnie wtedy, kiedy efekty pracy nas nie zadawalają i zawsze na koniec takich działań jesteśmy zaskoczeni ich efektami. Nie należy się poddawać ponieważ praktyka czyni mistrza.

  Grudzień 2016 r. Mikołajkowa "RADOŚĆ"

  Grudzień 2016 r.Czas świętowania.

     5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia w Zespole Szkół Muzycznych spotkali się wolontariusze regionu radomskiego współpracujący ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży ARKA. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć również naszego klubu. Podziękowaniom za bezinteresowną pomoc i wsparcie nie było końca. Najbardziej wzruszające były świadectwa rodzin, którym wolontariusze pomagają nie tylko w codziennych obowiązkach, ale również organizując zbiórki. Niejednemu zakręciła się łza w oku. Cieszymy się, że jest tak wielu wartościowych, młodych ludzi, którzy dzielą się z innymi swoim czasem. Opiekunowie klubów odebrali z rąk wiceprezydenta Karola Semika podziękowania dla swoich wolontariuszy.

Zebrani mieli możliwość podziwiania talentów wolontariuszy, którzy zwyciężyli w arkowym konkursie "Mam talent".

   

 

Na zakończenie spotkania zagrała orkiestra Boni Angeli z Jedlni Kościelnej.

Więcej o Gali w ECHO DNIA oraz COZADZIEŃ

  Listopad 2016 r. Czy już jestem wolontariuszem?.

Zbliża się grudzień, wytężony czas pomagania. Mikołajki, Dzień Wolontariusza, obchody TYGODNIA WOLONTARIATU w naszej szkole. Koniec roku to również czas podsumowań podjętych działań, akcji oraz naszego zaangażowania się. Trzeba się do tego dobrze przygotować, dlatego w ostatni piątek listopada  zastanawialiśmy się, kiedy nasze pomaganie staje się wolontariatem, jakie cechy i umiejętności pomagają nam być wolontariuszami. Poprzez podjęte w grupach zadania udało się nam usystematyzować i pogłębić naszą wiedzę. Wyniki naszych przemyśleń zaprezentowaliśmy całej grupie.

         

 

A tymczasem nasze głowy i ręce zaangażowane będą w przygotowania na TYDZIEŃ WOLONTARIATU - dekoracji , listy gości,  programu, a przy tym nie możemy zapomnieć o codziennych, zwykłe obowiązkach ucznia
i wolontariusza. Grudzień to ogromne wyzwanie i sprawdzian dla każdego wolontariusza. Jesteśmy przekonani, że wszyscy zaliczymy ten sprawdzian na 6.

  Listopad 2016 r. Dzielimy się umiejętnościami z wolontariuszami z PSP 33.

W sobotnie, listopadowe popołudnie grupa wolontariuszy z naszego klubu wraz z niezastąpionym absolwentem Damianem skorzystała z zaproszenia opiekunek klubu wolontariusza z PSP 33 i pojawiła się na Rynku w pubie
"U Jana" gdzie odbywało się spotkanie integracyjne. Nasi wolontariusze - już specjaliści od tańców integracyjnych zostali poproszeni o podzielenie się swoimi umiejętnościami z młodszym pokoleniem. Z radością Natalka, Magda, Weronika, Dawid i  Damian zaprezentowali podstawowe kroki takich tańców jak chocolate, opa, opa, macarena. 
 

   

Młodzi w lot chwytali każdy krok, świetnie się bawili zarówno podczas tańców jak i innych zabaw.

   

Nasi wolontariusze również wrócili ze spotkania bardzo zadowoleni, co widać na fotografiach. Liczymy na kolejne spotkania w takim gronie. Dziękujemy za gościnę właścicielom pubu i zaproszenie pani Elżbiecie Skierskiej - Markowicz, która jeszcze w zeszłym roku była również opiekunką w naszym klubie.

   

    Październik 2016 r. Akcja zbiórki artykułów dla bezdomnych zwierząt z Radomskiego Schroniska.

Październik, to miesiąc dobroci dla zwierząt,dlatego pdjęliśmy się zbiórki artykułów głównie dla psów i kotów. Jesteśmny wdzięczni wszystkim, którzy przynieśli karmę, ryże, makarony, koce, poduszki, ręczniki, smycze itp. Najliczniejszą grupę darczyńców stanowili chłopcy z klasy Ic.

   

   

Teraz czekamy na odbiór produktów przez pracowników schroniska i na wycieczkę podczas której przekonamy się na własne w jakich warunkach mieszkają ci, dla których zabrakło miejsca w naszych domach.

    Październik 2016 r. Pamiętamy o zmarłych bohaterach.

Koniec października to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze porządkując groby najbliższych. Dlatego, jak co roku grupka uczniów naszego gimnazjum zaopatrzona w szczotki, worki i rękawice wybrała się na cmentarz przy ul. Limanowskiego. Ponieważ towarzyszyli nam uczniowie klasy 1 b postanowiliśmy sprawdzić ich orientację w terenie i pozwoliliśmy podjąć próbę odnalezienia grobu weterana powstania styczniowego, którego grobem opiekuje się nasza szkoła. Mogiła w której leży Henryk Jelita Kozierowski, znajduje się w kwaterze 11a. Bez problemu ją odnaleźliśmy i szybko wzięliśmy się do pracy. Pogoda nam dopisała, słońce zachęcało do spacerów, więc po położeniu symbolicznej wiązanki z biało czerwonych rumianków i maków, zapaleniu zniczy i modlitwie odwiedziliśmy groby innych weteranów powstania styczniowego oraz inne pomniki poświęcone pamięci naszych przodków.

 

    Październik 2016 r. "Szczęśliwi jesteście Wy młodzi, macie bowiem czas na czynienie dobra"/św.Filip Neri 

Nasze piątkowe spotkania poświęcamy doskonaleniu różnych umiejętności, które w pracy wolontariusza mogą się przydać.  To, 21 października, miało na celu udoskonalenie umiejętności zabaw i tańców integracyjnych. Było wesoło i głośno. Każdy chciał zaprezentować to, co porafi najlepiej. Liderzy dzielili się swoją wiedzą prezentując taniec belgijski. Dużym powodzeniem cieszyła się również "czekolada". Nawet najbardziej oporni zarażeni entuzjazmem dołączyli do tańczących. 

   

   

   

Nasi młodzi wolontariusze, jak widać na zdjęciach, są szczęsliwi i gotowi do czynienie dobra. To była próba generalna. Już niedługo będą mieli okazję swoimi umiejętnościami podzielić się z młodszymi kolegami i koleżankami z PSP 33 i świetlicy środowiskowej Radość.

    Październik 2016 r.Rozpoczęliśmy zbiórkę artykułówv dla zwierząt z radomskiego schroniska

15 października ubrani w niebieskie koszulki zachęcaliśmy klientów sklepu Kaufland do przekazania artykułów spożywczych na rzecz Radomskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Tą akcją rozpoczęliśmy naszą szkolną zbiórkę. Wkrótce odwiedzimy schronisko zapoznając z warunkami i możliwością pomocy najmłodszych naszych wolontariuszy. Liczymy, że znajdą się wśród nich chętni do systematycznego odwiedzania schroniska i wyprowadzania zwierząt na spacer.

 

 

  Październik 2016 r.Dzień Edukacji Narodowej

   

W dniu Edukacji Narodowej
My Wolontariusze pragniemy podziękować Pani/Panu, za to, 
że dostrzega Pani/Pan nie tylko nasze twarze, ale również nasze dusze.

Za trud, troskę i opiekę dziękujemy.

Z zakładkami i takimi życzeniami 13 października wolontariusze odwiedzili wszystkich Pracowników szkoły przekazując Im wyrazy wdzięczności.

   

   Październik 2016 r.Dzień Otwarty w Arce

 

 

    Wrzesień 2016 r. Chłopcy są wśród NAS

 30 września już od wielu lat obchodzony jest jako Dzień Chłopaka, dlatego postanowiłyśmy zrobić niespodziankę chłopcom, którzy działają w naszym szkolnym klubie. Wszystkie dziewczyny zaangażowały się w przygotowanie układu tanecznego.

   

Cieszymy się, że wszystkim przypadła do gustu nasza niespodzianka. Lubimy się wspólnie bawić, dlatego kontynuowaliśmy zabawę ćwicząc tańce integracyjne, które świetnie sprawdzają się na maszych spotkaniach.

   

Tego dnia przygotowaliśmy również swoje portrety. Będą zachęcały naszych kolegów i koleżanki, aby i oni rozpoczęli swoją przygodę z WOLONARIATEM.

Tak dzięi naszej pracy wygląda tablica wolontariatu

   

Czekamy na Was.

    Wrzesień 2016 r. Podziękowanie dla Wolontariuszy

Na spotkaniu podsumowującym działania podjęte w rocznicę wydarzeń radomskiego czerwca 76' nasi opiekunowie odebrali podziękowania. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnych dla naszego miasta działaniach rocznicowych.

    Wrzesień 2016 r. Czekamy na Was Młodzi.

 

  Tak było w roku szkolnym 2015/2016  

    Lipiec,sierpień 2016 r. Czas wakacji - wyjątkowy czas pracy dla wolontariuszy.

W świetlicy środowiskowej "Radość" przez 3 tygodnie trwała akcja "Lato w Mieście 2016". Głównymi "sprawczyniami" tej formy wypoczynku dla dzieci z naszej parafii były Siostry Ela i Cecylia. Również nasi wolontariusze swój wolny, wakacyjny czas oddali dzieciom, by były bezpieczne i radosne w ten wakacyjny czas. Dziękujemy Wam za ten dar.

   

Ula Piwońska nasza pierwszoklasistka postanowiła sprawdzić swoje siły na obozie liderów organizowanym przez Stowarzyszenie ARKA. Wróciła zadowolona, pełna wrażeń i pomysłów na kolejny rok pracy.

    Czerwiec 2016 r. Dyskoteka na FINAŁ.

Praca wolontariusza to nie tylko pomaganie, to również dzielenie się radością z przebywania z sobą. Tradycją już w naszym Klubie są dyskoteki połączone z warsztatami kształcącymi różne umiejętności. Tym razem uczyliśmy się dequpage. Efekty naszej pracy zdobiły stoły w sali 208.

 

W zabawie uczestniczyli również absolwenci - obecnie wolontariusze szkół średnich. Cieszymy się z ich obecności.
Z zaciekawieniem słuchamy, jak wygląda praca w innych klubach, szukając inspiracji dla kolejnych działań. Pożegnaliśmy też kolejnych uczniów klas III - Klaudię, Maję, Adę, Natalię, Dziękujemy Wam za Waszą pracę! Liczymy na Waszą obecność już jako absolwentów w kolejnym roku szkolnym.

   Czerwiec 2016 r. Kibicujemy biegaczom Półmaratonu Radomskiego Czerwca.

19 czerwca 2016 r. rozłożyliśmy na ławeczce w parku Leśniczówka nasze gadżety kibica. Przebrani w koszulki półmaratonu, z trąbkami, gwizdkami, zachęcaliśmy przechodniów do kib icowania razem z nami. W pełnym słońcu, spiekocie byliśmy pełni podziwu dla tartujących w biegu upamiętniającym wydarzenia Radomskiego Czerwca 76'.

     

    

     

    Czerwiec 2016 r. Poznajemy nową technikę zdobienia.

Staramy się rozwijać nasze umiejętności, ponieważ nie wiadomo, co może się przydać wolontariuszowi. Tym razem poznawaliśmy tajniki dequpage, czyli metody serwetkowej. Tak ozdobione prace można wykorzystać na aukcjach charytatywnych. Najtrudniejszym elementem było rozdzielanie wielowarstwowych serwetek. Świetnie się bawiliśmy oklejając szklane butelki i słoiki. Oto efekty naszej pracy:

   

   

    Maj 2016 r. .

24 maja 2016 roku wolontariusze włączyli się w przygotowanie koncertu "Dla Biało-Czerwonej i naszych MAM".

   

     

 

Z ogromnym zapałem przygotowali dekorację, korytarz na to piekne wydarzenie. Opracowali scenariusz i podjęli się
z wielkim wdziękiem i radością prowadzenia spotkania, zadbali o to by było 'słodko". W koncercie uczesniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Śpiewniki przygotowane na ubiegłoroczny festyn niepodległościowy okazały się bardzo przydatne podczas wspólnego śpiewania. Przepiękne piosenki dla mam wycisnęły niejedną łzę. Cieszymy się, że udało się nam wspólnie spędzić czas. 

    Maj 2016 r. Uczestniczymy w Dniach Godności.

19 i 20 maja 2016 roku uczestniczyliśmy w XIII Radomskich Dniach Godności . Nie mogło nas tutaj zabraknąć. Spisaliście się "na medal". Po pierwszym dniu zmęczeni ale szczęśliwi wracalyśmy do domu, niektórzy usypiali ze zmęczenia w autobusie! Ale było warto tam być. Drugiego dnia świetnie się bawiliśmy na Placu Konstytucji. Otaczały nas uśmiechnięte twarze osób niepełnosprawnych i cieszył wspólnie spędzony czas.

 

     

   

     

    Kwiecień 2016 r. Gala Wolontariatu.

NASI WSPANIALI WOLONTARIUSZE uczestniczyli w konkursie na KLUB ROKU. Dwunastu najwytrwalszych zaprezemtowało się przed Komisją Konkursową. Oto lista zgłoszonych wolontariuszy: Natalia Trzosek, Maja Warda, Ada Pytka, Klaudia Fijałkowska, Zuzia Wojdat, Natalia Dąbrowska, Dawid Matysiak, Oskar Kuśmierski, Ula Piwońska, Melisa Demirov, Zuzia Kapturska, Jowita Warchoł.

   

Długo czekaliśmy na wyniki, które zostały zaprezentowane podczas corocznej Gali Wolontariatu. Impreza odbyła się w budynku radomskiego teatru i poprowadził ją między innymi nasz absolwent Michał Starnawski.

    

     

     

     

To cieszy, że  Radomiu i okolicach, jest wielu wspaniałych młodych ludzi dla których, pomaganie jest celem w życiu. Dla nas niestey nie starczyło miejsca na podium. Jednak dziekujemy Wam za obecność i wspaniałą prezencję. Zawsze jesteście i będziecie NAJWSPANIALSI i bardzo się cieszymy, że jest Was o wiele więcej niż 8.

  Kwiecień 2016 r. Promujemy zdrowy styl życia.
W kwietniu, wolontariusze wśród młodych ze Świetlicy Radość promowali to, co smaczne i zdrowe. Książeczki z programu "Żyj smacznie i zdrowo" cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najbardziej podobała im się tarta cytrynowa. Najmłodsi wychowankowie zaskoczyli nas swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia.

   

     

   

Wiedzieli co powinno się jeść, by dostarczyć organizmowi odpowiednich wartości odżywczych, jednak z relacji sióstr wynikało, że nie przepadają oni za warzywami na kanapkach. Postanowiliśmy przekonać ich do kolorowych kanapek warzywnych, smacznych galaretek z owocami. To było interesujące spotkanie, którego tematykę z przyjemnością powtórzymy.

   Kwiecień 2016 r. Dzień Otwarty w naszym gimnazjum.

 

   Marzec 2016 r. Wiosenna zbiórka żywności.

W piątek 11 marca od godz 15.00 w Biedronce przy ul. Kozienickiej uczestniczyliśmy w zbiórce żywności. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli Radomski Bank Żywności. Cieszymy się, że tylu wspaniałych ludzi znalzło się akurat tego dnia w tym sklepie. Dziękujemy również wolontariuszom, absolwentom Klubu, którzy poświęcili swój wolny czas rozdając ulotki

   Luty 2016 r.Przygotowania do świąt wielkanocnych ruszyły pełną parą.

 

    Styczeń 2016 r.Zbieramy stare niepotrzebne klucze.

Zapraszamy do włączenia się w akcję "Kluczowa sprawa" czyli zbiórkę niepotrzebnych kluczy, które zostaną sprzedane jako surowiec wtórny.
Zysk w całości przeznaczony będzie na rzecz młodych braci i sióstr doświadczonych chorobą lub niepełnosprawnością 
i którym uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży uniemożliwia bariera finansowa. Dzięki uzyskanym środkom, młodzi chcą im pomóc w wyjeździe na spotkanie z Ojcem świętym Franciszkiem w Krakowie w 2016 r.

Stare, niepotrzebne klucze można przynosić do 11.03.2016, do sali 208.

    Styczeń 2016 r. Zbiórka artykułów dla Kombatantów ze Wschodu.

O pomoc w zbiórce poprosiła nas absolwentka Agnieszka Wodnicka. Kibice Czarnych Radom co roku organizują zbiórkę artykułów spożywczych i chemicznych dla Kombatantów Polskich mieszkających na Kresach Wschodnich.
W tym roku postanowili poszerzyć akcję o zbiórkę książek, które będą wysłane na tamte tereny, głównie dla polskich domów dziecka, świetlic, bibliotek. Najbardziej potrzebne są im bajki, opowiadania, lektury, ale też książki nawiązujące do historii Polski. W akcję zaangażowali się nie tylko wolontariusze.

 

Uczniowie z poszczególnych klas podzielili produkty zgodnie z podaną listą, przynieśli również książki, głównie lektury i bajki,

    Styczeń 2016 r. XVI Bal Wolontariusza. 

16 stycznia 2016 roku o godzinie 17.00 pani dyrektor Aneta Maciejewska - Pawłowska rozpoczęła XVI Bal Wolontariusza. Drugi taki bal w PG 6. W nazych gościnnych progach bawiło się ponad 300 wolontariuszy z Radomia i regoinu radomskiego, na co dzień współpracujących ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży Arka. W przygotwania zaangażowała się cała społeczność szkolna - wolontariusze, uczniowie ich rodzice, nauczyciele, absolwenci. Dziękujemy wszystkim ANIOŁOM DOBROCI, których pomoc przyczyniła się do uświetnienia tej uroczystości. Atmosferę balu zatrzymali na fotografiach nasi Wspaniali fotoreporterzy - Bartek Chęć, Monika i Sebastian Weremiuk. 

   

  

  

  

  

więcej zdjęć w fotogalerii:

Styczeń 2016 r. Powstało LOGO naszego  Klubu. 

Przygotowania do Balu Wolontariusza uświadomiły nam, że Szkolny Klub Wolontairatu działa już ponad 10 lat. Stare fotografie, wspomnienia opiekunów klubu sprawiły, że dokończyliśmy naszą rozpoczętą jeszcze we wrześniu pracę. Powstało przepiękne logo naszego klubu. 

Teraz czas na nazwę i motto. Stawiamy kolene zadania przed naszymi młodymi wolontariuszami. Czekamy na propozycje.

Grudzień 2015 r.Wigilia Wolontariatu. 

    

    

    Grudzień 2015 r. Świąteczna zbiórka żywności. 

        W dniu święta wszystkich czyniących bezinteresownie dobro, wolontariusze ze SKMW działającego przy PG 6 ślą najserdeczniejsze życzenia dobra. Czyńcie dobro i tylko dobro od innych otrzymujcie! 

  

  

Mimo, że Święto to nasi wolontariusze świętując pracowali na rzecz potrzebujących....Od czynienia dobra nie ma wolnego!

Dziękujemy za Wasze czułe i dobre SERCA!

    Grudzień 2015 r.Zbiórka zabawek, gier, książeczek dla dzieci. 

             W oczekiwaniu na wizytę tego, który czynił dobro, wolontariusze poza pisaniem lstów do tego tak bardzo zapracowanego świętego sami rozpoczęli akcję, której celem jest sprawienie radości dzieciom z naszego środowiska lokalnego. A zaczęło się od wspólnego przygotowania wizenunku św. Mikołaja.Jego brodę zrobiliśmy z naszych "łapek", bo w tym radosnym , przedświątecznym czasie my też chcemy pomóc i sprawiać radość. 


Dziękujemy Wam za pomoc w realizacji podjętego przez nas dzieła: Podaruj pluszaka dla dzieciaka!

     Listopad 2015 r.Przygotowanie kartek dla Arki. 

       Zakończyliśmy pracę na rzecz SCM Arka, dla przyjaciół i beneficjentów nasz Klub wykonał świąteczne kartki. Wierzymy, że podobnie jak nam i Wam będą się one podobały. 

  
A wszystkim, do których one dotrą życzymy szczęśliwych ...dobrych Świąt Narodzenia Pańskiego.

     Listopad 2015 r.Zabawa Andrzejkowa. 

         Andrzejki czas zacząć...i rozpoczęliśmy! Było radośnie i integracyjnie. Po trudach nauki aktywny odpoczynek i wspaniała zabawa.

    

    Listopad 2015 r.Wizyta w radomskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. 

     Dzisiaj, 5 listopada odwiedziliśmy naszych"braci mniejszych", dla których kilka tygodni temu, w naszej szkole i na osiedlu, zbieraliśmy wszystko co pozwoli łagodniej przetrwać zimę. Chłód dnia dzisiejszego był chyba jeszcze bardziej dotkliwszy gdy widzieliśmy smutek w oczach tylu opuszczonych, samotnych zwierząt. 

    

    

Dlatego jeszcze raz wielkie dzięki za każdy przejaw serca wobec tych porzuconych stworzeń. Jak to dobrze, że są ludzie wrażliwi na smutny los tych zwierząt. Dziękujemy!!!

     Październik 2015 r. Festiwal Artystycznej Twórczości Osób Niepełnosprawnych. 

      28 października uczestniczyliśmy w wielkim przedsięwzięciu jakim był Festiwal Artystycznej Twórczości Osób Niepełnosprawnych , którego celem i zadaniem było promować talenty i umiejętności osób niepełnosprawnych. Byliśmy pod wielkim wrażeniem piękna i głębi przekazu.

    

    

    

    

To barwne wydarzenie, może być dla każdego z nas inspiracją i pobudzeniem do osobistego rozwoju, do radości przeżywania wspólnoty. Dziękujemy za tą bogatą w treść i przekaz lekcję !

     Październik 2015 r. Zbiórka żywności dla radomskiego schroniska. 

     Zbiórka dla zwierząt zakończyła się sukcesem przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażwoaniu pierwszoklasistów.

Udało nam się zebrać: 37 kg mięsa, 20 kg karmy suchej, 25 puszek karmy, 24 kg kaszy, 16, 5 kg ryżu, 21 kg makaronu, 
0,5 kg płatki kukurydzianych, 22 saszetki karmy, 6 misek, 1 garnek, 2 smycze, 1 obrożę, 2 zabawki, wykładzinę, ręczniki 2 szt., koc, zasłony i inne artykuły....

   

   

Dużo prawda? Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali. Liczymy na jeszcze więcej w przyszłości.

     Październik 2015 r.Dyskoteka wolontariatu. 

23 października było radośnie i tanecznie. Wolontariusze i ich rodzice uczestniczyli w zabawie inaugurującej nowy rok pracy. Po raz kolejny udowodnili swoją postawą, że potrafią wspaniale pracować i wspaniale się bawić. Wspólne tańce integracyjne prowadzili: Zuzia, Klaudia, Natalia i nasi absolwenci:Damian, Kasia, Emila, których zawsze z radością gościmy na naszych spotkaniach. Wspólna zabawa pokazała że nasz Klub od samego początku jest zgranym zespołem.

  

  

 

Mamy nadzieję, że będzie to kolejny udany rok wspólnej pracy i radosnego wzrastania w dobru! 

     Październik 2015 r.Kawiarenka Misyjna 
 

             Wolontariusze z PG 6 pomagali swoim młodszym kolegom i koleżankom ze świetlicy środowiskowej Radość w przygotowaniu i funkcjonowaniu Kawiarenki Misyjnej, która w dniu dzisiejszym / 18 X 2015 / została po raz drugi otwarta przy kościele księży filipinów w Radomiu. Przygotowania do przyjęcia gości trwały ponad miesiąc - sklejaliśmy i ozdabialiśmy ramki w któych zostały umieszczone zdjęcia afrykańskich dzieci, przygotowywaliśmy dekoracje, które miały wprowadzić zaproszonych gości w Świat Misji. Odwiedzający kawiarenkę mogli sprobować domowych wypieków oraz ciast przekazanych przez radomskich cukierników, napić się herbaty lub kawy.

    

  

   

   

Wolontariusze dzielnie krzątali się między stolikami, pilnowali porządku. Złożone ofiary zostaną przeznaczone na dzieło Adopcji na Odległość i działalność misyjną kościoła.  Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

     Październik 2015 r.Zbieramy produkty dla zwierząt z Radomskiego Schroniska.

Jesień to bardzo pracowity czas dla wolontariuszy. Trwa promocja pomocy innym. Szukamy nowych Wolontariuszy wśród uczniów klas pierwszych i drugich, wybór nowych liderów, włączamy się w akcje organizowane przez ARKĘ - zbiórka żywności, happening na Placu Jagiellońskim, organizujemy własne akcje. Tablica wolontariatu wypełniła się "dobrymi aniołami" symbolizującymi członków klubu a na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do zbiórki żywności i różnych akcesoriów dla bezdomnych zwierząt.

   

Lider Klubu - Oskar - dla sprawy dał zapiąć się smyczą pozując do zdjęcia promującego akcję zbiórki.

Liczymy na wsparcie wszytkich członków społecznści szkolnej!

     Wrzesień 2015 r. Pierwsze wspólne ognisko w roku szkolnym 2015/2016 

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego i kolejnego roku pracy naszego klubu zorganizowaliśmy ognisko, które odbyła się w sobotę 19.09. 2015 oczywiście u Rodziny Matysiaków.

Pochmurny, deszczowy poranek nie przestraszył nikogo. Nasze dobre humory rozwiały szare chmury i spotkaniu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Obok zabawy i odpoczynku  postawiliśmy na integrację. Aby lepiej się poznać z nowymi członkami, nasza wolontariuszka - absolwentka Kasia przeprowadziła  zabawy integracyjne.

    

    

Wspólna gra w siatkówkę, tańce integracyjne, pieczenie kiełbasek to tylko niektóre atrakcje. Każdy z nas wspaniale się bawił. Tradycją klubowych spotkań jest wspólne śpiewanie przy akordeonowym akompaniamencie kolegi – Pawła. Sprawiło nam to dużo radości. Zabawa odbywała się pod czujnym okiem – Pani Izy Gutkowskiej i Pani wicedyrektor Anny Kaim.

    
W roli fotoreportera, jak zawsze wystąpiła Pani Iza i wolontariuszka – absolwentka- Emilka. Imprezę można uznać za wyjątkowo udaną. Rozstaliśmy się wieczorem, żałując, że tak szybko upłynął dzień. Chcielibyśmy, aby takie spotkania odbywały się jeszcze częściej. Wspólna zabawa i aktywny wypoczynek pozwala nam naładować akumulatory do dalszej  pracy.

                 Dawid Matysiak, wolontariusz z kl. 2 b.

     Wrzesień 2015 r.    PROMUJEMY WOLONTARIAT wśród pierwszoklasistów

„Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp, przetrwały cię”.

/ks. Bp. Jan Chrapek/

Jednym z pierwszych działań Szkolnego Klubu Wolontariatu było zorganizowanie w dniach 16-18 IX 2015 spotkań uczniów klas 1 i 2 z wolontariuszami w celu przybliżenia idei wolontariatu i podejmowanych działań.

My – klubowicze opowiadaliśmy, czym zajmujemy się w ramach działań SKW. Nasi starsi koledzy i koleżanki – absolwenci, opowiadali o swoich doświadczeniach z pracy wolontarystycznej. Przedstawiona i omawiana przez nas prezentacja multimedialna przybliżyła wszystkim sposób, w jaki realizujemy swoją pasję czynienia dobra. Wolontariat to wspólna praca, to piękne przyjaźnie i przeżywanie wspólnoty.
Do takiej formy przeżywania młodości zachęcaliśmy dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem jak i zapraszając do wspólnej zabawy – tańców integracyjnych.

    

    

     Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia, którymi podzieliliśmy się z  naszymi kolegami i koleżankami, pozostawią w nich ślad, który zaowocuje pragnieniem czynienia dobra i pragnieniem budowania wspólnoty.

Dawid Matysiak, wolontariusz kl. 2b

  Zobacz co się dzieje w naszym KLUBIE w roku szkolnym 2014/2015  

06.03.2015 r.

Chłopcy ze Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu przygotowali dla swoich koleżanek, opiekunek i mam wyjątkowy program artystyczny. Jego premiera miałą miejsce w szkolnej świetlicy, która tego dnia zamieniła się w kawiarenkę. W uroczystości uczestniczyły również absolwentki naszej szkoły - Emila, Kasia i Kasia. Przy herbatce i pysznym cieście kobiety dowiedziały się jak wiele znaczą w życiu mężczyzn....

Dziewczyny dziękujemy, że jesteście!!!
WOLONTARIUSZE z PG 6

13.02.2015 r.

          Kolejna akcja za nami, tym razem w karnawałowym nastroju świętowaliśmy Walentynki!
część z Was spisała się znakomicie, jak zazwyczaj/. Dzięki Waszemu zaangażowaniu wielu uczniów szkoły mogła gościć nasza kawiarenka " U Walentego" oraz radośnie, w nastroju disco polo, spędzić czas na walentynkowym koncercie "Kocham się w Tobie", który mistrzowsko poprowadziły Milena i Weronika. Wiele emocji i radości przyniósł nam również walentynkowy pokaz mody, którego uczestnicy zachwycali strojami i umiejętnościami poruszania się na obcasach. Dziękujemy za wspólna, wspaniałą zabawę i mamy nadzieję, że kolejny taki dzień będzie równie radosny!

19.01.2015 r.

           Pierwszy dzień ferii w Szkolnym Klubie Wolontariatu upłynął na łączeniu pracy z zabawą. Najwytrwalsi wolontartiusze  zorganizowali bal karnawałowy dla dzieci.

 

09.01.2015 r.         

           Na spotkaniu wolontariuszy podsumowaliśmy Mikołajkową Akcję Zbiórki Żywności dla zwierząt. Grudzień poświęciliśmy na promowanie akcji pomocy zwierzętom w Radomskim Schronisku. Przygotowaliśmy ulotki, które rozwiesiliśmy na terenie osiedla Nad Potokiem, Rajcu i Woli Gołębiowskiej.

             

Uczniowie przynosili to czym dysponowali - stare kołdry, koce, makarony, kasze, karmę.

   

     

Spakowane produkty zostaną przekazane w czasie ferii do schroniska.

17.12.2014 r.

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w polskiej tradycji. Jest to czas pojednania, wyjątkowy okres, w którym nasze życie trochę zwalnia, potrafimy spojrzeć na świat i otaczających nas ludzi z życzliwością, przez co stajemy się lepsi. Jest to wyjątkowa, rodzinna chwila, w której wspólnie cieszymy się z przyjścia Mesjasza na świat. W takim momencie nawet zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

    

               

Podtrzymując wieloletni zwyczaj  17 grudnia Rodzina Wolontariatu Publicznego Gimnazjum nr 6 wspólnie przeżyła Wigilię. Wśród licznej grupy przybyłych gości oczywiście nie zabrakło dyrekcji, absolwentów i rodziców wolontariuszy. W roli gospodarzy fantastycznie spisali się nasi młodsi koledzy. Jak każde wigilijne spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentu Pisma Świętego i połamania się opłatkiem. Wspólnym życzeniom nie było końca, wszyscy życzyli sobie w myśl słów błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty:  „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”, samych radosnych dni przepełnionych dobrocią. Dzieląc się dobrocią z innymi, dobroć do nas powraca. Na wigilijnym stole nie zabrakło oczywiście przepysznych potraw, największym powodzeniem cieszyła się śledziowa sałatka naszego lidera – Damiana. Dopełnieniem świątecznego spotkania było wspólne kolędowanie. Pomocne okazały się śpiewniki naszej nieocenionej opiekunki – pani Izy.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i nasze spotkanie musiało się zakończyć. Rozstaliśmy się obiecując sobie, że za rok również nie może nas tu zabraknąć.

Katarzyna Matysiak

Więcej zdjęć: 

04.12.2014 r.

Dnia 4 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się konferencja "Wolontariat w Wolności".

Salę koncertową zapełnili wolontariusze, by dowiedzieć się czegoś także o sobie, o tym jak wygląda wolontariat w Polsce, jak to się zmieniało na przestrzeni lat, dlaczego warto być wolontariuszem. Arka od 15 lat krzewi wolontariat w Radomiu, nadaje mu konkretne kierunki i formy. W sumie ponad 1300 osób/ dzieci i młodzieży/, działa w szkolnych klubach wolontariackich przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka w Radomiu - mówiła  wiceprezes stowarzyszenia pani Ewa Kamińska.

Konferencja miała również wymiar szkoleniowy dla wszystkich jej uczestników, a szczególnie dla wolontariuszy wytypowanych przez swoje kluby, bowiem wzięli oni udział w  warsztatach nt: Pierwsza pomoc przedmedyczna. W warsztatach tych z naszego klubu uczestniczyli: Natalia Trzosek, Andżelika Jurczak i Damian Trzosek.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "25 lat Wolności = 15 lat Wolontariatu", który jest finansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 - Dobro zawsze wraca. Ludzie czekają na ruch dobrego serca. Za wszystko Wam dziękuję i życzę powodzenia - powiedziała pani premier Ewa Kopacz do radomskich wolontariuszy zrzeszonych wokół Centrum Młodzieży Arka podczas uroczystej Gali Wolontariatu w Zespole Szkół Muzycznych, która odbyła się 5 grudnia 2014 roku.

Gala Wolontariatu 2014 była jednocześnie uwieńczeniem projektu "25=15, czyli 25 lat wolności=15 lat wolontariatu". Projekt rozpoczął się w lipcu tego roku. Jego celem było zwerbowanie nowych wolontariuszy i szkolenia dla pozostałych.

- 25 lat temu odzyskaliśmy wolność. W niej powstała Arka. To dwie bardzo ważne dla nas daty. Pod takim hasłem realizowaliśmy tegoroczny projekt. Przez kilka miesięcy udało nam się zorganizować mnóstwo szkoleń, wyjazdów, zajęć integracyjnych, sympozjum. Pokazywaliśmy, że wolontariat to styl życia, to wspaniała przygoda - mówiła Agnieszka Brzeska-Pająk ze SCM Arka.

Podczas obchodów Dnia Wolontariusza tradycyjnie wybrano Klub Wolontariatu Roku oraz Wolontariusza Roku. Szczęśliwymi zwycięzcami zostali: szkolny klub wolontariatu działający przy PSP nr 33 oraz Wiktoria Gałecka z IV LO im. dra Tytusa Chałubińskiego. Wolontariuszka odebrała nagrodę z rak pani premier.

Uwieńczeniem i nagrodą dla wszystkich wolontariuszy za ich trudną i pełną oddania pracę był koncert Anny Rusowicz.

28.11.2014 r.

Wigilia Świętego Andrzeja to dzień zabaw i tańców, ostatni taki huczny przed rozpoczynającym się adwentem. Również wolontariusze Publicznego Gimnazjum nr 6 postanowili, już po raz drugi pożegnać czas „hulanek” 
i zorganizowali zabawę andrzejkową, tym razem w piątek 28 listopada o godzinie 15.30. Zaproszeni goście zebrali się na drugim piętrze, a było ich wielu: nauczyciele, którzy zdecydowali się uczcić ten dzień wraz z uczniami,
a także absolwenci, którzy w czasach uczęszczania do „szóstki” byli w gronie szczęśliwców – wolontariuszy! Oczywiście nie zabrakło dyrekcji:  pana Krzysztofa Mergalskiego i pani Anny Kaim, opiekunki wolontariatu
pani Izy Gutkowskiej, przewodniczącej Rady Rodziców pani Agnieszki Matysiak i innych rodziców wolontariuszy.

      

      

     Najważniejszym elementem andrzejkowego wieczoru były wróżby, przygotowane przez „świeżo upieczonych” wolontariuszy, dlatego to one stały się pierwszym punktem zorganizowanej imprezy. Kolejną atrakcją był pokaz taneczny Zuzi Wojdat i jej młodszej koleżanki, naszej przyszłej gimnazjalistki Leny Kuczyńskiej. Nie mogło też zabraknąć tańców integracyjnych – stałego elementu wszystkich zabaw wolontariatu. Zmęczonych tańcami nie pozostawiono samych sobie, zadbano o to aby mogli się napoić i coś przekąsić, co pozwoliło im  „naładować akumulatory” na dalszą część wieczoru. Szampańska zabawa trwała do  dwudziestej drugiej. Po małych zabiegach sprzątających w świetnych nastrojach udaliśmy się do swoich domów  z nadzieją, że to nie ostatnie spotkanie w takim gronie. 

Absolwentka 2014' Katarzyna Matysiak

Więcej zdjęć:

21.11.2014 r.

       W SCM Arka odbyła się zabawa Andrzejkowa- "Andrzejki do kwadratu". Oczywiście bez udziału naszych wolontariuszy nie mogłaby się odbyć. Wszyscy wspaniale się bawili. Był to czas relaksu i miłych spotkań z wolontariuszami już znajomymi, ale także była to okazja do nawiązania nowych znajomości. Do zobaczenia kochani za rok!!!

    

    

Więcej zdjęć:

 

02.11.2014 r.

          Zabytkowy cmentarz przy ul. Limanowskiego potrzebuje funduszy na renowację najbardziej zniszczonych nagrobków. Co roku na początku listopada odbywają się kwesty w których uczestniczą znani ludzie z naszego regionu oraz chętni mieszkańcy miasta.

    

2 listopada 2014 roku akcję wsparli nasi wolontariusze. 

19.10.2014 r.

        W Kościele Matki Bożej Królowej Świata wolontariusze z naszej szkoły aktywnie włączyli się w prowadzenie „Kawiarenki Misyjnej”, która była zorganizowana jako dzieło dla uczczenia Niedzieli Misyjnej oraz zdobycia środków finansowych na cele misyjne w tym w sposób szczególny na akcję Adopcja na Odległość.

    

      

Nasi wolontariusze rozprowadzali cegiełki na pokrycie kosztów edukacji ubogich dzieci z Mauretanii oraz zaangażowali się w  sprawne funkcjonowanie Kawiarenki z wielką życzliwością i hojnością obsługując przybyłych doń gości. Kawiarenka została przygotowana wraz z podopiecznymi i opiekunami Świetlicy Środowiskowej „ Radość” – pracującymi w parafii i świetlicy  siostrami Franciszkankami Misjonarkami Maryi oraz przy nieocenionej pomocy naszych młodszych kolegów i koleżanek ze Szkolnego Klubu Wolontariatu z PSP 33 .

Więcej zdjęć:

18.10.2014 r.

         W drugim tygodniu października  ruszyła zbiórka odzieży. Wolontariusze i wszyscy pracownicy szkoły przynosili do szkoły co kto miał. Każda sztuka odzieży była cenna ponieważ planowano wszechstronne wykorzystanie zgromadzonych ubrań - od wysyłki do Afryki po przeróbkę na czyściwo do zakładów pracy.

           

Zbiórkę zainicjowała Arka. Nasza szkoła zebrała 239 kg ubrań. 

​4.10.2014 r.

          Wolontariusze z naszego Klubu wzięli udział w XI już zbiórce żywności  „Podziel się posiłkiem”. Zbiórki te organizowane są przez Bank Żywności i odbywały się w marketach na terenie całego kraju. W tym roku w Radomiu  zaangażowało się  około tysiąca wolontariuszy. 

   

W ubiegłym roku udało się zebrać 14,3 ton produktów spożywczych. Radomski Bank Żywności przekazał je do organizacji, które zajmują się codzienną opieką niedożywionych dzieci takich jak: świetlice, domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające najuboższym.

           Dziękujemy naszym wolontariuszom za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach.

​26.09.,04.10.,10.10.2014 r.

       „ABC Wolontariatu”, to cykl szkoleń organizowanych przez SCM Arka dla początkujących wolontariuszy.

W tym roku w tych warsztatach wzięli udział: Natalia, Oskar i Natalia. Szkolenia odbyły się w dniach: 26.09. , 04.10 , 10.10. 2014r.  Pierwsze spotkanie prowadziła p. Anna Sałek-Kudas na nim dowiedzieliśmy się wiele na temat wolontariatu, czym jest i na czym polega praca wolontariusza. Drugie spotkanie odbyło się pod okiem p. Agnieszki Brzeskiej-Pająk. Miało ono na celu pogłębienie naszej wiedzy o wolontariacie, poznaliśmy  piramidę Maslowa, która może pomóc nam pogodzić obowiązki szkolne z pracą wolontariusza. Pani Agnieszka przypomniała nam zasady karty etycznej wolontariusza.

   

Ostatnie szkolenie przeprowadziła p. Agnieszka Suligowska dotyczyło ono warunków i zasad pracy wolontariusza oraz rodzajów wolontariatu. Szkolenie zakończyło się  krótkim testem sprawdzającym naszą wiedzę oraz  zabawą, która pozwoliła nam odprężyć się po wielu godzinach pracy.

 Myślę, że warto było uczestniczyć w tych szkoleniach, poruszane tematy, zagadnienia przybliżyły nam zasady pracy wolontariusza i pogłębiły naszą wiedzę  na temat wolontariatu. 

​13.09.2014 r.

         Nasi przedstawiciele brali udział w Radomskich Dniach Godności zorganizowanych nad Zalewem na Borkach. Impreza została przeniesiona z maja ze względu na złe warunki atmosferyczne. Tym razem pogada dopisała.

    

  

Wszyscy świetnie się bawili podczas tańców integracyjnych, malowania twarzy i sportowych atrakcji.

Zobacz fotogalerię:

12.09.2014 r.

            Nowy rok naszej pracy wolontarystycznej zaczęliśmy od wizyty w świetlicy środowiskowej Radość przy parafii MB Królowej Świata w Radomiu. Mamy nadzieję na pełne radości i twórczej pracy działania podjęte na rzecz naszych młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły SP 33. Cieszymy się obecnością i gotowością pomocy naszych PRZYJACIÓŁ, rodziców naszych uczniów!!  Dziękujemy!!!

    

 

 

Zobacz co się działo w naszym KLUBIE w roku szkolnym 2013/2014  

   czerwiec 2014 - rok pracy dobiegł końca - czas na pdsumowanie

          Wolontariusze z "Szóstki" to prawdziwi TWARDZIELE!!! Nam nie straszny deszcz, wiatr i każdy kataklizm! Potrafimy pracować i świętować. Prawda??? Dziękujemy Kasi i jej rodzicom, że w obliczu niekorzystnej aury nas przygarnęli i ugościli.

  

           Rok szkolny 2013/2014 uważamy za udany. Zaplanowane działania wolontarystyczne udało się zrealizować. Ostatnie spotkanie przy ognisku i grilu poświęciliśmy wspomnieniom, bo liczna grupa wolontariuszy to uczniowie klas III, którzy kończą już edukację w naszej szkole i być może po wakacjach rozpoczną pracę wolontariusza w nowych szkołach. Czekamy na wasze relacje, mamy nadzieję, że o nas nie zapomnicie i jeszcze nie raz spotkamy się w podobnym gronie! Powodzenia!

Dnia 16 czerwca 2014 roku nasi reprezentanci w siedzibie ARKI na pl. Stare Miasto uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym tegoroczne działania Szkolnych Klubów.

  

Był czas na refleksje, rozmowy i ucztowanie.

Więcej w fotogalerii:

   maj 2014 -Papieska kawiarenka 

         Święty Jan Paweł II był Człowiekiem Zawierzenia i Modlitwy. Jego pontyfikat wyraził się oparty był na  trzech filarach: pracy, modlitwie i cierpieniu.  Był on postacią niezwykłą.        

     

         Aby upamiętnić kanonizację Wielkiego Polaka i Papież oraz uczcić Jego 94 rocznicę urodzin, dnia 21 maja z inicjatywy młodzieży naszego gimnazjum została otwarta kawiarenka „U Lolka”. Była to już kolejna kontynuacja organizowanych w naszej szkole spotkań przy herbacie i ciastku, po kawiarence „Pod szczęśliwym belfrem” oraz kawiarence „U Walentego”.  Gospodarzami kawiarenki byli wolontariusze z klasy 3a: Kasia Matysiak, Kasia Zielińska, towarzyszyli im młodsi koledzy: Klaudia i Maja z 1c oraz Damian z 2b. Była to wspaniała okazja, aby odkryć świętego Jana Pawła II na nowo. Jego życie, z którego możemy czerpać garściami, zostało ukazane pod wieloma aspektami. Dzięki temu poznaliśmy Karola Wojtyłę jako człowieka z humorem i dystansem do samego siebie, człowieka kochającego każdego napotkanego. Spotkanie to pozwoliło nam ujrzeć w świętym Papieżu również poetę. Bliskie spotkanie z twórczością Karola Wojtyły, zarówno recytowaną jak i śpiewaną umiliła papieska kremówka.

    

    

    Organizatorzy przygotowali także konkursy, w których zwycięzcy otrzymywali  banknot o nominale „Jednego Lolka”- limitowany bonus szczęścia. Przyszłoroczna, okrągła rocznica urodzin będzie równie dobrym powodem do spotkania przy kremówce.

    maj 2014 - Radomskie Dni Godności 

             Już po raz jedenasty w Radomiu zorganizowano Dni Godności. Miało to miejsce 15 i 16 maja. Radomskie Dni Godności to czas, kiedy niepełnosprawni radomianie symbolicznie przejmują władze nad miastem, aby pokazać innym jak wygląda ich codzienne życie. Uroczystości te mają integrować i przełamywać bariery, pokazywać dorobek osób niepełnosprawnych i włączać je w życie społeczne i kulturalne miasta.

Jak co roku wolontariusze Publicznego Gimnazjum nr 6 aktywnie włączyli się w obchody, usprawniając korowód i sprawując opiekę nad niepełnosprawnymi. W czwartek uroczystości zainaugurowała msza w kościele Św. Jana Chrzciciela. Potem odbył się przemarsz korowodu z kościoła farnego na plac Corazziego i symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta osobom niepełnosprawnym. Następnie odbył się koncert, w którym swoimi uzdolnieniami tanecznymi i wokalnymi pochwalili się niepełnosprawni.

               W piątek, 16 maja w budynku  „Amfiteatru”, w Kawiarni muzycznej przy ul. Parkowej odbył  się koncert Pawła Mosiołka z zespołem oraz wystawa prac plastycznych. Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.oo i trwała kilka godzin. 

               Tegoroczne obchody, pomimo niesprzyjającej pogody możemy uznać za udane. 

Katarzyna Matysiak 3a

  

zobacz fotogalerię:

   kwiecień 2014 - Akcja ADOPCJA zakończona   

Pomoglismy w przygotowaniu i przeprowadzeniu zbiórki pieniędzy na adopcje dzieci z Mauretanii. Wsparła nas młodzież szkoły, nauczyciele i nasi rodzice. Zebrane środki pozwoliły na adopcje 5 dzieci w wieku przedszkolnym.    

    

Nie zabrakło nas również przy przygotowaniu wystawy w oczekiwaniu na kanonizację JPII ukazującej życie i dzieło bł. Papieża Polaka.
      
Przygotowujemy kolejne dzieło, którym chcemy złozyc hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi i dziękczynienie za Jego posługę. Do zobaczenia więc w maju w kawiarence "U Lolka"!
        

   marzec 2014 - czas rekolekcji szkolno - parafialnych

Wolontariusze pomagali w przygotowaniu sal lekcyjnych i sali gimnastycznej do szkolno-parafialnych rekolekcji. Zatroszczyli się sie o ustawienie krzeseł i ławek w salach do prac w zespołach klasowych, przygotowanie pomocy i dekoracji w szkole oraz na sali gimnastycznej gdzie odbywały się spotkania poszczególnych poziomów klas.

    

      Marzec był dla nas miesiącem wzmożonej artystycznej pracy!! Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych  przygotowując dekoracje, które pomogą przeżyć głębię tajemnicy Świąt Wielkanocnych oraz dekoracje, które pozwolą społeczności szkolnej "wejść" w świąteczny nastrój! Sami oceńcie, czy nam się to udało???

    

    luty 2014 - "Wolontariusze nie mają FERII"

     „Bądźcie dobrzy, jeśli potraficie”. Tymi słowami Św. Filipa Neri My Wolontariusze z PG 6 kierujemy się w swojej pracy i pasji pomagania innym . Dlatego też w piątek 21 lutego uczestniczyliśmy w balu organizowanym przez świetlicę środowiskową „Radość” przy parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. O godzinie 10.00 rozpoczął się karnawałowy bal podsumowujący tegoroczną akcję Zima w Mieście, której tematem przewodnim było „Królestwo Narnii”. Odważni rycerze i piękne księżniczki walczyli o tytuł Króla i Królowej Balu. Poddani byli oni licznym próbom, musieli pokonywać wiele przeszkód, ale dzięki hartowi ducha i odwadze serca podołali im dzielnie. Pomocny był szybki kurs dobrego zachowania : królewski savoir vivre. Animatorzy zabawy Kasie: Matysiak & Zielińska oraz Chęcie: Bartek & Piotrek przy dużym zaangażowaniu absolwentki naszej szkoły Emilii Matysiak zatroszczyli się o dobrą zabawę i świetne nastroje.

  

Przy dobrej muzyce uczyliśmy naszych młodszych kolegów tańców integracyjnych. Odpoczynkiem od tanecznego szaleństwa były zabawy i konkursy nagradzane słodkimi upominkami.

 

Karnawał 2014 uznajemy za UDANY i czekamy na następny!

Kasia M. & Kasia Z.

   luty 2014 - Czas miłości

       Szkolny Klub Wolontariatu wspólnie z SU podjął się organizacji szkolnych Walentynek. Pomysłów było wiele, na zorganizowanych w ramach spotkania wolontariuszy warsztatach przygotowaliśmy program przebiegu tego tak ważnego w życiu każdego człowieka problemu MIŁOŚCI jak i okolicznościowe kartki, które były sprzedawane za symboliczne 2 zł, a pieniądze zebrane z ich sprzedaży zostały przeznaczone na akcję „Adopcja na odległość”. 

 

 

    

    

       Kolejnym działaniem podjętym przez nas w ramach obchodów Święta Miłości było zorganizowanie walentynkowego spotkania pt.: „ Z miłością w tle”, które odbyło się  dnia 12 lutego 2014 roku na korytarzu II piętra . W spotkaniu  uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Koncert piosenek z dedykacją poprowadzili: Weronika Żyra i Marcin Zbroszczyk. Atrakcją tego spotkania była wizyta Listonosza Walentego, który wręczał zebranym „miłosną pocztę”. Wszyscy wspaniale się bawili śpiewając piosenki wykonywane przez zespół „Wesołe Amorki”.

    

Zakochanych jak i przyjaciół zaprosiliśmy na  romantyczne  Randez – Vous, które odbyło się dnia 14 lutego w świetlicy szkolnej zaadoptowanej na kawiarenkę „U Walentego”. Tego dnia też listonosz Walenty, czyli nasi wspaniali wolontariusze Bartek Chęć oraz Damian Trzosek,  oczekującym na miłosne wyznania wręczali walentynki przekazując wszystkim życzenia miłości i wiernej przyjaźni.

    

    

    

 Świętowanie Walentynek było wielkim wydarzeniem w naszej szkole, uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością uczestniczyli we wszystkich jego przejawach. Dziękujemy Wam wszystkim za waszą aktywność, zaangażowanie i wspaniałą wspólną zabawę. 

 

   luty 2014 - "Bal karnawałowy"

     Karnawał 2014 był bardzo bogaty w taneczne zabawy. Niósł ze sobą radość spotkania i wspólnego świętowania.  Był Bal Wolontariusza, który był nagrodą za ciężką i bezinteresowną pracę młodych ludzi, był bal klubowiczów, który był świadectwem, że umiemy i lubimy wspólnie przebywać, odbył się po raz pierwszy bal dla dzieci pracowników PG 6 w Radomiu, który ukazał, ogromny potencjał młodych wolontariuszy i pragnienie niesienia radości dzieciom. Zabawa odbyła się 8 lutego 2014 roku w salach 213 i 2014 na drugim piętrze. Pięknie udekorowane pomieszczenia wypełniły się wolontariuszami już o godzinie 9.00 - jeszcze ostatnie próby, przygotowanie poczęstunku i zmiana strojów... i bajkowe postacie oczekiwały na zaproszonych gości.

  

Wolontariusze spisali się na medal koordynując zabawę, nie było czasu na nudę - tańce integracyjne, konkursy i zabawy wypełniły czas. Ponieważ wszyscy świetnie się bawili zaplanowana do godziny 13 zabawa przedłużyła się. 

Zabawie towarzyszyła sesja zdjęciowa, która miała na celu upamiętnić ten pierwszy w historii szkolnego wolontariatu bal karnawałowy.

  

 

Około godziny 14 na sali zostali już tylko wolontariusze, którzy kontynuowali bal - tym razem sprawiając radość samym sobie i  za zgodą opiekunów impreza zakończyła się o godzinie 18.00. Dobrze, że są tacy młodzi ludzie, którzy potrafią czynić tyle dobra!

 

   luty 2014 - "Bal Wolontariusza"

Tradycyjnie  w podziękowaniu za ofiarną  pracę wolontariusze uczestniczyli w karnawałowej zabawie -  Balu Wolontariusza. To wielkie wydarzenie odbyło się  w sobotę 1 lutego 2014 roku. Uczestniczyło w nim ponad 300 wolontariuszy z radomskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz szkół regionu radomskiego.

Organizatorem  uroczystości już po raz drugi było Publiczne Gimnazjum nr 5 w Radomiu we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży "Arka".
    
Bal otworzyła Pani Dyrektor  Jolanta Bilska - Sulima. Uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum nr 5 zatańczyli Poloneza przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej z Radomia, następnie uczestnicy balu wysłuchali dwudziestominutowego koncertu, który został nagrodzony gromkimi brawami.

   

  

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście  -  przedstawiciel Marszałek Sejmu Pani Ewy Kopacz, Pan Prezydent Ryszard Fałek, Dyrektor Wydziału Edukacji - Pan Leszek Pożyczka, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej - Pani Elwira Skoczek, prezesi Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka - ksiądz Andrzej Tuszyński oraz Pani Ewa Kamińska oraz dyrektorzy szkół uczestniczących w balu wolontariuszy.

Przewodnim motywem  balu była "Kraina Baśni", w związku z tym na parkiecie królowały barwne, bajkowe postaci. Członkowie naszego klubu pięknie zaprezentowali się w strojach smerfów, a kotyliony przygotowane podczas zajęć papieroplastycznych pięknie komponowały się z biało – błękitnymi strojami.

    

 Organizatorzy zaprosili następnie do  obejrzenia występu szkolnego kabaretu "Peron 5".  Przedstawienie nosiło tytuł  "Kopciuszek/Reaktywacja". Bardzo podobało się nam przeniesienie akcji bajki Kopciuszek do dzisiejszej rzeczywistości i zorganizowanie castingu na żonę dla królewicza, w którym uczestniczyły między innymi dziewczynka z zapałkami oraz Alicja z Krainy Czarów.

  

Zabawie przy muzyce zespołu "Artmix" towarzyszyły konkursy na najzabawniejsze przebranie czy najpiękniejszy kotylion.

Wszyscy świetnie się bawili.  Dziękujemy Organizatorom za trud przygotowań i wspaniałą zabawę. Do zobaczenia już ….za rok!

Zobacz fotogalerię:

   styczeń 2014 - doskonalimy swoje umiejętności

Program  „PROJEKTOR - wolontariat studencki”

     W ramach programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR - wolontariat studencki” nasi wolontariusze uczestniczyli w  projekcie edukacyjnym, którego celem było: integracja grupy, przybliżenie idei wolontariatu. Zapoznanie z metodami szyfrowania i deszyfrowania informacji. Ukazanie pozytywnych stron pracy w zespole.
 W projekcie uczestniczyła grupa 22 wolontariuszy.

A tak wyglądał ramowy plan zajęć:

I spotkanie - zajęcia integracyjne:
- przypomnienie legend,
- pisma piktograficzne,
- historia powstania alfabetu,
- metody szyfrowania i deszyfrowania:
* szyfrem Cezara,
* szyfrem Cmentarnym,
* szachownicą Polibiusza,
- Manuskrypt Voynicha,
- maszyna szyfrująca Enigma,
- praca w grupach nad deszyfrowaniem listów.
   
II spotkanie - matematyka w przyrodzie:
- omówienie treści paradoksów Zenona z Elei,
- tworzenie definicji paradoksu,
- woda jak lustro, barwne motyle czyli symetria,
- spiralny świat muszli,
- pięciokąty foremne w ogrodzie,
- plastry miodu zaklęte w kamieniu,
- podróże w czasie,
- liczenie trójkątów i kwadratów.

III spotkanie - Ćwierćland:
- losowanie poszczególnych narodowości,
- zabawa w Ćwierćland,
- podsumowanie i omówienie zabawy,
- ewaluacja projektu.

Metody, gry, zabawy wykorzystane w trakcie zajęć: zabawy, quizy, konkursy, praca zespołowa, prezentacja multimedialna.

   grudzień 2013 - "Wolontariusze na 6"

          Podczas bożonarodzeniowego przedstawienia w dniu 20 grudnia 2013 roku opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza pani Justyna Czyż przedstawiła najlepszych wolontariuszy 2013 roku. Do grona Wolontariuszy na 6 dołączyły dwie osoby: Kasia Matysiak i Damian Trzosek, liderzy naszego klubu, którzy przez ostatni rok aktywnie pracowali na rzecz naszego klubu i społeczności szkolnej oraz trwali w wolontariacie systematycznym.

   

 

Kasia 2 godz. tygodniowo pracowała z Sylwią dziewczynką z Rodzinnego Domu Dziecka, z którą bawiła się, uczyła, odrabiała prace domowe, a Damiana systematycznym wolontariatem jest praca w Schronisku dla zwierząt.

Dziękuję Wam za piękną postawę służby człowiekowi i "braciom mniejszym". 

   grudzień 2013 - Wigilia wolontariatu

PRZY WIGILIJNYM STOLE

Przy wigilijnym stole, 

Łamiąc opłatek  święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

Z  miłości jest poczęty;

Że, jako mówi nam wszystkim

Dawne, odwieczne orędzie,

Z pierwszą na niebie gwiazdą

Bóg w naszym domu zasiądzie.

Sercem Go przyjąć gorącym,

Na oścież otworzyć wrota  –

Oto, co czynić wam każe

Miłość, największa cnota.

                                                      Jan Kasprowicz

          Dnia 18 grudnia szkoły odbyła się Wigilia Szkolnego Klubu Wolontariatu. Jak co roku spotkaliśmy się w gronie tych, którzy na co dzień w naszej szkole aktywnie i z wielkim oddaniem podejmują  pracę na rzecz potrzebujących oraz naszych „Dobrych Aniołów”,  dwóch Pań Agnieszek – mam naszych wolontariuszek, które z wielkim oddaniem pomagają we wszystkich podejmowanych przez nas akcjach. Zgodnie z tradycją czytaliśmy Pismo Św., dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i śpiewaliśmy kolędy.

  

Nie zabrakło także wspólnych rozmów oraz śmiechu. Najważniejsze było dla nas to, że byliśmy razem.

Zobacz fotogalerię:

   grudzień 2013 - Mikołajki

„Dobroć jest kluczem do serca ludzkiego” - Rebeka Smith

    Po raz kolejny wolontariusze PG6 szerzyli dobro w naszej szkole. 6 grudnia jest świętem znanym z obdarowywania się prezentami, ale tak naprawdę mało kto wie, że to święto ma „głębszy sens”. Polega ono na przekazaniu komuś większego lub mniejszego dobra, aby dać mu impuls do zmiany i natchnąć go do działania na rzecz innych. I właśnie taką rolę pełnił tego dnia „orszak św. Mikołaja”. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami – śnieżynkami, elfami i reniferami – przybliżyli uczniom i nauczycielom prawdziwą historię o Świętym.

  

Wszyscy poznali także odpowiedniki Mikołaja z innych krajów. 3-godzinna podróż saniami po salach szkolnych była niepowtarzalną okazją do zdobycia prezentu, w postaci bonusu zwalniającego całą klasę w dowolnym dniu z niezapowiedzianych kartkówek. Wystarczyło tylko przygotować powitanie dla najważniejszego gościa. Orszak nie zapomniał także o pracownikach szkoły, którzy każdego dnia służą pomocą innym.

Każdy z nich otrzymał rózgę i cukierka. Cukierkiem chcieliśmy podziękować za całoroczną dobroć, a rózgą przestrzec i poprosić o większą wyrozumiałość. Ogromną popularnością wśród uczniów cieszyła się wizyta Mikołaja z pomocnikami. Uczniowie prawie wszystkich klas wykazali się dużą kreatywnością.

  

Niestety znaleźli się i tacy, którzy nie przygotowali się na przyjście Świętego Mikołaja.

             To był wyjątkowy rok. Pełni nadziei i wiary nie możemy doczekać się świąt. To były wspaniałe chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Katarzyny -  Matysiak i Zielińska

Zobacz fotogalerię:

   grudzień 2013 - "GALA WOLONTARIATU"
 

           Pomaga, nie oczekując pomocy. Daje, ale nie oczekuje podarunku. Kocha każdego bezwzględnie. Jest bezinteresowny, wspaniałomyślny. Takiego człowieka określamy mianem WOLONTARIUSZ. Piątego dnia grudnia obchodzimy Europejski Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to święto każdego człowieka, dla którego potrzeby bliźniego nie są obojętne. W tym dniu nie może zabraknąć spotkania wszystkich terytorialnych dobroczyńców. Również w Radomiu coś dla nich przygotowano.

 W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbyła się GALA WOLONTARIATU podczas której nastąpiło uroczyste wręczenie nagrody Wolontariusza Roku. To prestiżowe wyróżnienie trafia do tych osób, które poświęcają swój wolny czas i pomagają najbardziej potrzebującym. Organizatorem imprez było Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka”. Naszym kandydatem na Wolontariusza Roku był Damian Trzosek z klasy II b, o działalności którego możecie przeczytać w zakładce "Jestem wolontariuszem".

Gala była również okazją do podsumowania projektu "Wolontariat jest w nas", który był realizowany przez ostatnie miesiące, jak również dała możliwość wręczenia podziękowań dla wolontariuszy za rzetelną całoroczną pracę. Przedstawiciele naszego klubu odebrali takie podziękowanie z rąk księdza Andrzeja Tuszyńskiego.

 Tak o spotkaniu napisał lider SKW Bartłomiej Chęć:

"Sympozjum było ciekawą propozycją, lecz piąty grudnia to główny „punkt programu”. Ten dzień jest bardzo bliski Mikołajkowego święta. To raczej nie zbieg okoliczności? W moim przekonaniu wolontariusze mają coś wspólnego ze świętym Mikołajem. Podobnie jak On przez całe swe życie nie zapominają o innych, często słabszych, uboższych. Dają im, tak naprawdę, cząstkę siebie nie oczekując nic w zamian. Właśnie dla uczczenia  Ich dobroczynności po raz kolejny zaproszeni zostali na aulę Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Gdy wszyscy już przybyli, a było niedługo po godzinie szesnastej, oraz zasiedli w fotelach, na scenę weszli prowadzący. Przedstawili program tegoż dnia, w pewnym aspekcie, trzymając w tajemnicy, bowiem na końcu był przewidziany występ tajemniczej gwiazdy. Dzień wolontariusza w naszym mieście obchodzono bardzo uroczyście, zaproszono prezydenta Miasta Radomia - dyr. Leszka Pożyczkę, panią marszałek Ewę Kopacz (która wysłała swego przedstawiciela) oraz innych znamienitych gości. Powitanie należało do prezesa Arki księdza Tuszyńskiego oraz wiceprezes stowarzyszenia pani Ewy Kamińskiej. Po miłym „Dobry wieczór” z ust pani Ewy Kamińskiej rozpoczęto galę rozdania nagród dla Klubów Roku 2013 (konkurs dla SKW na szczeblu szkół podstawowych). Liderem w tej kwestii został klub PSP nr 31 w Radomiu. Następnie rozstrzygnięto konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, mianowicie, ogłoszono Wolontariusza Roku 2013”. Wszystkim uczestnikom konkursów wręczony dyplomy gratulacyjne oraz zgotowano owacje. Tym razem radość należała do Adrianny Łyżwińskiej z 2 kl. LO.  Po wręczeniu nagród oraz nadaniu zaszczytnych tytułów przyszedł czas na rozrywkę. Na scenę zaproszono wielką gwiazdę piosenki rockowej Urszulę!

 

Występ był wspaniały, wzbudzał radość, dał rozrywkę, umilił wolontariuszom ich wieczór. Myślę, że wszyscy dobrze się bawili, a w szczególności ci, którzy za namową piosenkarki udali się pod samą scenę, by wspólnie z zespołem, skąpani w świetle reflektorów tańczyć, bawić się, świętować. Udało nam się otrzymać od Pani Urszuli autograf specjalnie dla naszego KLUBU. Dziękujemy!

Po występie, spragnieni i głodni wolontariusze udali się do bufetu, gdzie czekał na nich poczęstunek, będący ostatnim punktem programu. Zadowoleni, młodzi ludzie, z uśmiechem na twarzach, udali się do domów, by kolejnego dnia wrócić do swojej pracy. Przecież „szóstego” musieli wcielić się w rolę świętego Mikołaja i umilać wizytami lekcje uczniom swoich szkół."

 

Zobacz fotogalerię:

   grudzień 2013 - Sympozjum 

Początek grudnia jest dla każdego wolontariusza prawdziwą gratką. Wtedy to Oni wreszcie otrzymują coś od społeczeństwa, wcale tego nie oczekując. W tym czasie hucznie razem świętują. 4 grudnia w ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone zagadnieniom i kondycji Wolontariatu na naszym terenie. 

Jako pierwszą na scenę zaproszono panią Małgorzatę Misztela, która przedstawiła „Sprawozdanie z Europejskiego Roku Wolontariusza 2011”. Jej prezentacja zaciekawiła wolontariuszy, bo wciąż padały ciekawe pytania do pani Małgorzaty, oraz odpowiedzi na zadane przez nią „zagadki”. Pani Misztela przedstawiła jak  obchody Europejskiego Roku Wolontariusza wpłynęły na społeczeństwo i rozwój wolontariatu. Kolejnym specjalistą była pani Anna Sopiecka.  Przedstawiła się jako magister dziennikarstwa oraz radomski koordynator akcji Szlachetna Paczka. Bardzo szczegółowo przybliżyła obecnym na sali młodym ludziom ideę tej akcji. Opowiedziała jej historię, u kogo zrodził się pomysł, kto po raz pierwszy zorganizował tę akcję i kto ją kontynuuje. Zaprezentowała statystyki ukazujące ogrom tej „mądrej pomocy” – jak nazywała Szlachetną paczkę. Zachęcała do udziału w akcji, do rozpowszechniania jej w swoim środowisku i wolontarystycznego włączenia się. Było to bardzo interesujące. Na zakończenie pani  doktor Maria Gagacka, socjolog Radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przedstawiła wyniki badań nad kondycją radomskiego wolontariatu. Jej prezentacja pokazywała blaski i cienie wolontariatu, mówiła, że wolontariat jest czymś wspaniałym, lecz nierzadko jest skryty, zbyt słabo wypromowany. Jako wykładowca Uniwersytetu przeprowadzała szereg badań, o których pokrótce zechciała nam opowiedzieć. Jej mottem było zdanie Nikt nie potrafi lepiej promować wolontariatu jak sam wolontariusz oraz zachęcała do tego obecnych. Oznajmiła, że z pochodzenia jest góralką i według niej Wolontariusz ma to „cuś”! Po wykładzie doktor Gagackiej na pewno zapamiętamy również jej stwierdzenie, że wolontariat jest najlepszą formą aktywizacji społeczeństwa. Po indywidualnych wykładach specjalistów, wszyscy zasiedli przy jednym stole. Wtedy właśnie nadszedł czas na otwarty mikrofon czyli debatę obecnych wolontariuszy z zaproszonymi gośćmi.

Po sympozjum zaproszono wszystkich na bankiet, gdzie po trzech godzinach wykładów, można było  odpocząć, wymienić uwagi oraz pożywić się. Tak właśnie  spędziliśmy środowe przedpołudnie.

 

 

I ja tam byłem i Wam o tym opowiedziałem.

 Bartek Chęć – lider SKW PG6

Zobacz fotogalerię:

   listopad 2013 - Andrzejkowa zabawa!   
 

Czyste szaleństwo, wspaniała integracja, nietuzinkowa rozrywka, miłe wspomnienia; te i wiele innych, to chyba najlepsze epitety określające andrzejkową zabawę wolontariuszy.   

Był piątek 22 listopada, dzień jak co dzień, w czasie lekcji towarzyszyła nam pochmurna jesienna pogoda, było ponuro. Wolontariusze mieli jednak  w zanadrzu pewną alternatywę, kroiło się bowiem coś interesującego.  

Po skończonych lekcjach niektórzy członkowie SKW udali się na drugie piętro. Mieli w plecakach wiele ciekawych akcesoriów. Były między innymi karty do gry, czy zamierzali pograć w pokera, albo ułożyć pasjansa? Raczej nie, bo już po niespełna godzinie wszystkie te elementy znalazły swoje miejsce w pewnej układance. Trzy sale lekcyjne, zajęte przez wolontariuszy, całkowicie zmieniły swój wizerunek…  

    

W jednej sali dekoracje przybrały charakter raczej tajemniczy. Na drzwiach zawisła piękna, wielka karta - Dama Caro, stoły nakryte ciemnymi materiałami, na nich zaś płonące świece, karty i wiele innych przedmiotów. 

W kolejnej sali stoły udekorowane białymi obrusami, na nich kolorowa zastawa i poczęstunek.  

Przemierzając szkolny korytarz w tym czasie nie dało się pominąć krzątających się w sali chemicznej uczniów . Tam działo się wiele. Ławki zniknęły ze swoich tradycyjnych miejsc, na ścianach zawisły balony, rozbłysło nastrojowe oświetlenie. Z głośników płynęła wesoła muzyka, czyżby szykowałą się jakaś dyskoteka? 

O godzinie 15:30 do szkoły przybyli wolontariusze i zaproszeni goście. Zaczęło się! Na początku kilkuosobowa grupa przedstawiła krótką scenkę wprowadzającą w nastrój andrzejek i tradycję wróżb. Specjalnym gościem była  wróżka Honorata, która  po przedstawieniu zaprosiła wszystkich do „tajemniczego” pokoju – sali „Zabobon”, gdzie było można poznać przyszłość. 

Następnie wolontariusze zostali zaproszenie do wspomnianej już pracowni chemicznej, nazwanej Salą „Dance & Films. Odbywał się tam bal. Na początku wszyscy zostali zaproszenie do tańców integracyjnych, by na dobre się „rozkręcić”. Potem dano wszystkim swobodę. Głośna muzyka, zaciemniona sala były jak najbardziej idealną propozycją, by trochę się poruszać. W międzyczasie każdy miał dostęp do bufetu nazwanego Salą Mamma mia”, gdzie mógł poczęstować się ciastem, zaspokoić pragnienie i w miłej atmosferze porozmawiać z przyjaciółmi.  

Tańce trwały do godziny dwudziestej. Później zorganizowaliśmy seans filmowy. Jedząc pizzę oglądaliśmy film, co również było ciekawą propozycją gdyż dało to nam okazję do odpoczynku po szalonej zabawie.  

Cała impreza bardzo spodobała się wolontariuszom i zaproszonym gościom tak, że wyszła inicjatywa zorganizowania balu karnawałowego.  

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, choćby najmniejszy przyczynili się do zorganizowania zabawy i zatroszczyli się o miłą atmosferę i wystrój sal. 

Do zobaczenia w karnawale! 

Chęć Bartłomiej - lider SKW

   październik 2013 - Wielkie Świętowanie   

          Do Dnia Edukacji Narodowej przygotowywaliśmy się już od kilku miesięcy. Najpierw długo dyskutowaliśmy i zastanawialiśmy się jakimi drobnymi prezentami moglibyśmy obdarować tych, którzy pomagają nam wzrastać w mądrości, którzy przyczyniają się bezpośrednio czy pośrednio do zdobywania i pogłębiania wiedzy.

 

 

Od kilku tygodni, popołudniami spotykaliśmy się na warsztatach plastycznych by pod okiem opiekunów „wyczarowywać” cudeńka. Powstały piękne i różnorodne przyborniki na biurko, które 15 października rozdaliśmy wszystkim pracownikom szkoły, dziękując i życząc im cierpliwości i radości w pracy nad naszym doskonaleniem.

 

 

          Kolejnym etapem przygotowania do świętowania było wyszukiwanie śmiesznych historyjek, humorów „ Z dzienniczków ucznia”, które zostały rozwieszone na tablicach korytarzy szkolnych. 

 

          Od kilku już lat w tradycję obchodzenia tego Święta wpisała się „Kawiarenka pod szczęśliwym belfrem”, w której nasi nauczyciele w czasie przerwy mogli wypić pyszną kawę, herbatę, zjeść kawałek tortu czy ciasta wspaniale obsłużeni przez wykwalifikowanych kelnerów – naszych wolontariuszy. W tym roku swój egzamin na Super Kelnera zdali: Dorota, Bartek i Michał.

  

          Dzień ten był dniem radosnym i miłym dla nas uczniów ale i dla całego Grona naszej szkoły, na następne takie świętowanie niestety trzeba czekać aż cały rok. 

   październik 2013 - Podziel się posiłkiem z dziećmi.    

     Radomski Bank Żywności prowadzi zbiórkę produktów, które trafią na stoły niedożywionych dzieci. Wystarczy kupić choćby o jeden produkt więcej niż zwykle, by wziąć udział w akcji "Podziel się posiłkiem". Może to być makaron, kasza, ryż, oleje czy inne produkty, które mają długoterminową datę ważności. Mile widziane są również dżemy, płatki śniadaniowe, kaszki czy mleko w proszku. Akcja w tym roku odbywa się pod hasłem: "Dzieląc się swoimi zakupami, pomagasz niedożywionym dzieciom". To już dziewiąta zbiórka żywności organizowana przez Bank Żywności w Radomiu, w ramach programu "Podziel się posiłkiem".

   

          W dniach 3 -4 października 3013 roku, wolontariusze z naszej szkoły również wzięli udział w akcji, rozdawali ulotki i  zachęcali do przekazywania żywności. Zebrane produkty zostaną przekazane do świetlic i placówek opiekujących się dziećmi. 

   wrzesień 2013 - Wolontariat jest w nas! Happening na deptaku!   

        27 września 2013 r., w piątek na deptaku przed Urzędem Miejskim Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka zorganizowało happening zatytułowany "Wolontariat jest w nas" Wśród licznie zgromadzonej młodzieży znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły. Mimo niskiej temperatury i ciemnych chmur zwiastujących deszcz młodzi tańczyli, malowali i świetnie się bawili udowadniając tym samym ile radości daje im wolontariat i pomaganie innym.

  

Młodzi ludzie starali się pokazać innym jak wiele daje im wolontariat, że płynie z głębi ich serc. Zachęcali również osoby odwiedzające (swoich rówieśników, jak i starszych) do wstąpienia w szeregi licznej grupy „Arkowiczów”. Chcąc pokazać, że wolontariat jest doskonałym sposobem na rozwój, naukę i zabawę, organizowali wiele atrakcji.
Zapraszali przechodniów do wspólnego tańca integracyjnego. Z całą pewnością, udowodnili, że wolontariat to nie tylko ciężka praca, a zarówno przyjemność.

- Jestem szczęśliwy, że trzy lata temu wstąpiłem do wolontariatu. Od tamtego czasu bardzo aktywnie uczestniczę w działaniach klubu czerpiąc z tego radość. Straciłem dystans do osób niepełnosprawnych, wiele z nimi pracuję i bardzo ich polubiłem. Nie wyobrażam sobie dalszego życia bez wolontariatu!!! – mówi Michał

  

  
Młodzież zgromadzona na deptaku rozdawała przechodniom cukierki i ulotki z informacjami o kolejnych działaniach w ramach projektu, który obecnie jest realizowany.

 Projekt „Wolontariat jest w nas!” miał zainteresować mieszkańców Radomia ideą wolontariatu.

 

Katarzyna Matysiak i Bartłomiej Chęć

– wolontariusze i redaktorzy szkolnej gazetki 6PRESS

   wrzesień 2013 - Dołącz do nas!    

Dnia 20 i 24 września 2013 roku  grupa naszych wolontariuszy przeprowadziła na terenie szkoły akcje promujące ideę wolontariatu wśród uczniów klas I i II. Akcja przebiegała  pod hasłem „Wolontariat – dołącz do nas!”. Kasia Matysiak, Bartek Chęć i Michał Starnawski, liderzy naszego klubu,  opowiedzieli uczniom klas pierwszych o swojej pracy wolontarystycznej i akcjach, w których uczestniczyli oraz  o tzw. wolontariacie systematycznym. Z uczniami klas drugich spotkali się liderzy szkolnego klubu oraz Martyna Krukowska, która opowiedziała o swojej pracy w Radomskim Schronisku dla Zwierząt oraz Dorota Grzegorczyk, która w ramach wolontariatu stałego odwiedza Pana Stanisława, o którym z wielką radością i sympatią mówi: „mój dziadek”. Dziewczęta zachęcały swoich młodszych kolegów do zaangażowania się w pracę na rzecz innych przekonując, że: „Branie wypełnia ręce, a dawanie serce!” Podczas promocji wykorzystano wykonane przez wolontariuszy prezentacje multimedialne pokazujące ich codzienne działania. 

Osoby zainteresowane pracą na rzecz innych i wspólną zabawą serdecznie zapraszamy na spotkania Klubu w każdą środę od godz. 13.13 do ….ostatniego wolontariusza!

   wrzesień 2013 - Systematyczną pracę czas zacząć      

   Pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbyło się już 4 września, poświęciliśmy na podzielenie się przez liderów Kasię, Bartka oraz Damiana ze wszystkimi wolontariuszami wspomnieniami z obozu i regat o których możecie przeczytać poniżej. Ponieważ wolontariusze z byłych klas III odeszli i pracują już w nowych klubach przygotowaliśmy się do zaprezentowania naszych działań pierwszakom. Liczymy, że zasilą szeregi naszego szkolnego klubu.

SZUKAJ NAS na FACEBOOKU
 

       sierpień 2013 - Wakacje czas odpoczynku i pracy        

     Słońce odbijające się od tafli wody, szum wiatru, błękit nieba, tym wszystkim powitała nas ostatnia środa wakacji.

Jeszcze przed wakacjami otrzymaliśmy informację na temat  „rozrywkowego” spotkania liderów, a jego zakończenie okaże się dla nas nie lada gratką.

Dnia 28 sierpnia 2013 roku, opiekunowie SCM Arka  zorganizowali dla nas, liderów szkolnych klubów wolontariatu, regaty żeglarskie na pobliskim, domaniowskim zalewie. Do tego wyzwania zaproszono trójkę wolontariuszy: Kasię Matysiak i Damiana Trzoska, w tym gronie znalazłem się również ja, Bartek Chęć,  a teraz spieszę by Wam o tym opowiedzieć. 
 

Z Radomia wyjechaliśmy rano, przed godziną dziewiątą, by jak najwcześniej rozpocząć swoją  przygodę. Dojeżdżając do miejsca mijaliśmy domaniowski akwen wodny, widząc pływające motorówki, łódki, żaglówki, kajaki, zastanawialiśmy się za sterami której z nich zasiądziemy. Gdy już dojechaliśmy i drzwi autokaru otworzyły się wysiedliśmy by przejść na miejsce spotkania
z instruktorami żeglarstwa, którzy okazali się być naszymi opiekunami na wodzie. Podzieliliśmy się na dwie piętnastoosobowe grupy. Starsza piętnastka, uczniowie liceów jako pierwsi podążyli do łódek. My w tym czasie uczestniczyliśmy w szkoleniu dla liderów wolontariatu, pt. „Bądź sternikiem wolontariatu”. Czas spędziliśmy w miłym gronie, w przyjaznej atmosferze, uczyliśmy się jak być dobrym liderem, przedstawicielem swojego klubu, jak mobilizować jego członków do pracy i samemu sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Dowiedzieliśmy się również trochę o sobie wykonując test ukazujący jakim typem lidera jesteśmy. Poznawaliśmy się nawzajem, wypowiadaliśmy się o sobie, swoim klubie ale także słuchaliśmy wypowiedzi innych.

Wreszcie przyszedł czas aby zasiąść za sterami żaglówek. Ruszyliśmy  na molo, tam zostaliśmy podzieleni na dwie załogi, żaglówki odcumowaliśmy i wypłynęliśmy na środek domaniowskiego zalewu. Na łódkach oczywiście się nie nudziliśmy, płynąc przed siebie dzięki sile wiatru, mogliśmy dowiedzieć się trochę o konstrukcji żaglówki. Nauczyliśmy się takich pojęć jak rufa, dziób kadłub, kabina, ale również poznaliśmy nazwy żagli, grot – żagiel główny i fok, przedni. Dowiedzieliśmy się że do sterownia żaglami służą szoty i fały – liny, które się wybiera lub luzuje. Nauczyliśmy się robić wiele węzłów m.in. ratowniczy, byliśmy zdziwieni co można zrobić z liny, wystarczy trochę umiejętności i wprawy by plącząc ją utworzyć na przykład kuleczkę lub inne ciekawe elementy. Doznaliśmy również ekstremalnych wrażeń, bujając łódką, i z pomocą sterników umiejętnie ustawiając żagle, udało nam się wykonać niebezpieczne przechyły, co bardzo nam się spodobało. Oczywiście każdy miał szansę użyć steru, rozwinąć i zwinąć żagle a także nauczyć się sterować nimi.

 

Zmęczeni i pełni nowych wrażeń przybiliśmy do brzegu poznając techniki cumowania łodzi. Po tym, jakże wspaniałym i ekscytującym punkcie programu zaproszono nas na posiłek. Po nim wyruszyliśmy w drogę powrotną wymieniając miedzy sobą spostrzeżenia i uwagi.

Myślę, że ten dzień pozostanie niezapomniany i zawsze wspominając go, na myśl będą przychodziły nam jedynie miłe  wspomnienia. Mam nadzieję, że w większości z nas to spotkanie zaszczepiło nowe zainteresowania i pasje. Było bowiem nie tylko szkołą żeglarstwa ale też i  nauczyło jak być sternikiem wolontariatu i  siebie samego.

                                                              

                                                             Bartłomiej Chęć kl. 3 a.

 / Lider Szkolnego Klubu Wolontariatu/

Zobacz fotogalerię:

       lipiec 2013 - Wakacje czas odpoczynku i pracy         

     W dzisiejszych czasach wśród młodzieży panuje przekonanie, że spełnia się poprzez oglądanie telewizji i granie na komputerze. Ale tak nie jest- to po prostu marnowanie czasu. Jednak są też tacy, którzy zamiast siedzieć w domu i tracić swoją energię pomagają innym, którym bez wsparcia trudno jest funkcjonować na co dzień. Może nim być zwyczajna rozmowa, pomoc w nauce albo zrobienie zakupów.

         Organizacją, która propaguje i koordynuje takie działania młodzieży jest SCM „ARKA”. Aby wskazywać młodym drogę w odnajdywaniu samego siebie i nauczyć ich współdziałania w grupie oraz liderowania organizuje już od dziesięciu lat Letnie Obozy Liderów. Dzięki obozowi młodzież może się również podszkolić w spinaczce górskiej oraz poznać polskie góry. W tym roku odbył się on w dniach 28.07. – 07.08 w Zakopanem. Ten dziesięciodniowy pobyt wypełniony był wieloma atrakcjami.

         Najważniejszą z nich były szkolenia, które pierwszego dnia poprowadziły pani Agnieszka Brzeska-Pająk i pani Ania Sałek-Kudas. Dotyczyły one pedagogiki zabawy oraz gospodarowania własnym czasem. Na zajęciach poznaliśmy wiele rodzajów zabaw integracyjnych. Otrzymaliśmy również materiały i pomoce, które będą przydatne w pracy wolontariusza.
Kolejne warsztaty odbyły się z Jakubem Strzałkowskim i Anną Gruszką, a tematem spotkania  były komunikacja w zespole oraz sposoby stawiania sobie celów i ich osiągania. Opiekunowie przekazali nam liczne wskazówki przydatne w kontaktach międzyludzkich oraz ukierunkowały nas na jak najlepsze wykorzystywanie swoich możliwości.
Ostatnie zajęcia poprowadził Michał Olszański. Dotyczyły one odpowiedniego liderowania 
i przybliżały pojęcie „Wolontariat dla Tatr”. Na warsztatach dyskutowaliśmy również jak  zachęcać młodzież do aktywnego działania i o tym jaka powinna być postawa  lidera w Szkolnych Klubach.
Pod koniec obozu odbyliśmy również rozmowę z księdzem Andrzejem i panią Ewą na temat „Arki” i jej działania oraz tego co chcielibyśmy zmienić, ulepszyć w jej funkcjonowaniu.

Prócz szkoleń w planie zajęć obozowych znalazły się  oczywiście górskie wyprawy nie tylko po polskiej stronie. Niewątpliwie każdy uczestnik obozu zapamięta  nocną wspinaczkę na Babią Górę i zwiedzenie Jaskini Białej oraz wjazd wyciągiem na ponad 1800m.n.p.m. po słowackiej stronie Tatr. Jednak najbardziej mrożącą krew w żyłach atrakcją  była wizyta w parku linowym.

Uczestnicy mieli okazję pokonać własne lęki i zjechać na tyrolce lub spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Największą niespodzianką obozu był spływ Dunajcem i rozmowa z miejscowymi góralami.

         Zorganizowany obóz dostarczył wszystkim uczestnikom wiedzy, którą z pewnością wykorzystają w nowym roku szkolnym, ale także niezapomnianych wrażeń oraz masę nowych doświadczeń i znajomości. Każdy może być wolontariuszem! Aby pomagać innym nie trzeba być szóstkowym uczniem i ideałem, wystarczy odrobinę chęci i pasji.

                                                                   Katarzyna Matysiak  kl. 3a

                                                            lider Szkolnego Klubu Wolontariatu PG 6

Zobacz fotogalerię:

       Wydarzenia z roku szkolnego 2012/2013          

       15 czerwca 2013 – Ognisko wolontariatu         

Wbrew pozorom, spotkania Szkolnego Klubu Wolontariatu nie zawsze odbywają się w sali lekcyjnej według nudnego i z góry ustalonego harmonogramu. Czasem również wyjeżdżamy na tzw. „spotkania terenowe”. Po raz kolejny takie spotkanie odbyło się u Kasi Matysiak – jednego
z liderów naszego klubu. Była godzina dziesiąta dnia 15 czerwca. Zebrani na osiedlu wsiedliśmy
w samochody, które zapewniały Panie opiekunki i wyruszyliśmy do pobliskiego Rajca. Gdy tylko wjechaliśmy na teren działki Kasi, gospodarze serdecznie nas przywitali i zaproponowali bardzo letni akcent, mianowicie wystawiliśmy leżaki, na których najbardziej niewyspani mogli odespać ucinając sobie słodką drzemkę w cieple promieni słonecznych. Gdy dojechała reszta rozpoczęliśmy zabawę. Rozgrzewkę zapewnił nam pierwszy punkt programu czyli wyprawa do pobliskiego lasu, aby podziwiać piękno polskiej przyrody. 

Po wyczerpującym spacerze organizatorzy zaprosili na pyszną kiełbaskę, którą każdy samodzielnie przyrządził sobie nad ogniskiem. Najedzeni i pełni sił rozpoczęliśmy rozgrywki sportowe. Zdecydowanie podczas tego ogniska królowała siatkówka, to ona zabrała nam najwięcej czasu i sił. Oczywiście na tych kilku meczach nie zakończyliśmy naszego spotkania.

Znalazł się również czas na sprawdzenie swojej „skoczności” na trampolinie oraz umiejętności piłkarskich podczas mini-meczu, w którym za bramkę posłużyła nam brama wjazdowa. Swoją obecnością uraczyło nas wielu wolontariuszy – byli uczniowie klas III, II i oczywiście nie mogło zabraknąć najmłodszych – pierwszoklasistów. Gdy już wszyscy wolontariusze pojechali do domów, aby wypocząć po tak wyczerpującym i emocjonującym dniu, zostaliśmy jeszcze my – liderzy i opiekunowie. W zawężonym gronie zabawiliśmy się w redaktorów „Faktów po Faktach i Uwagi po Uwadze” w telewizyjnym kanale BakalarzaTV, stworzonym z naszej inicjatywy właśnie tego dnia.

Na kolejnym spotkaniu, już mniej rozrywkowym, w szkole przeprowadziłem wywiad o tym jak wolontariusze postrzegają takie spotkania i co z nich wynoszą:

- było fajnie, zabawnie; takie imprezy są potrzebne do zintegrowania się w klubie wolontariatu, do przełamania barier wstydliwości i do polubienia się – wypowiada się jedna z wolontariuszek.

- było ciekawie, najbardziej podobały nam się zabawy i konkurencje sportowe – dodają kolejne wolontariuszki

- chętnie uczestniczyliśmy w tym spotkaniu i od początku byliśmy do tej inicjatywy bardzo przychylnie nastawieni, chcielibyśmy więcej takich spotkaniach w gronie przyjaciół  – odpowiada głos ogółu J

Myślę, że to spotkanie przyniosło wszystkim miłe wspomnienia i chęci na kolejne takie spotkania. Jest zauważalne to, że te ogniska integrują i zbliżają nas wszystkich. Moim zdaniem warto wychodzić z takimi inicjatywami często, bo są one interesujące, dają dużo radości i przekonanie, że warto wyjść z domu, oderwać się od książki i komputera i uradować ciało i ducha spotkaniem wśród znajomych.

Redaktor „Faktów po Faktach” Bartłomiej Chęć, 6PRESS.

               RADOMSKIE DNI GODNOŚCI             

16 maja 2013 w Radomiu wielkie świętowanie!!!!


Jubileuszowe X Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, nie moglo zabraknąć i nas!!!
O godzinie 12. 00 uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej przez Biskupa Henryka Tomasika,
ordynariusza naszej diecezji a następnie uczestniczyliśmy w Marszu Godności!!!


Kolorowy korowód wyruszył na plac przed Urzędem Miejskim, gdzie na ustawionej scenie było radosne świętowanie, tańce, śpiewy a towarzysząca marszowi orkiestra dała wspaniały popis grając szlagiery, które porywały do pląsów!

Zobacz fotogalerię:

                  Gala „Ośmiu Wspaniałych”               

Dnia 29 kwietnia 2013 w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Radomiu odbyła się gala Konkursu „8 wspaniałych”.
To już XIV edycja konkursu, w którym młodzi ludzie nagradzani są za to, że pomagają, a jedyną zapłatą jaką otrzymują jest uśmiech drugiej osoby, własna satysfakcja i spełnienie. Organizatorem radomskiej edycji konkursu zainicjowanego przez Fundację "Świat na Tak” jest Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka”
w Radomiu we współpracy z Gminą Miasta Radomia – Wydziałem Edukacji, Sportu i Turystyki.

     Z kilkuset działających i współpracujących ze stowarzyszeniem "Arka” osób nominowano do tytułu Wspaniałego uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Małą Ósemeczkę Wspaniałych tworzyło 21 uczniów szkół podstawowych, zaś Dużą Ósemkę 29 przedstawicieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wśród których była trójka naszych gimnazjalistów: Katarzyna Matysiak, Bartłomiej Chęć i Michał Starnawski - uczniowie klasy 2a.

W gronie laureatów Dużej Ósemki Wspaniałych znaleźli się: Mateusz Wojcieszek, Wiktoria Gałecka, Michał Guziński, Michał Jędraszek, Paulina Murawska, Aleksandra Dryja, Angelika Chrzanowska i Sylwia Starzyńska (absolwentka naszego gimnazjum) .  Gratulujemy nagrodzonym!!!

Zobacz fotogalerię:

Tak to wydarzenie zostało zaprezentowane na lokalnych portalach informacyjnych:

ECHO DNIA

CO ZA DZIEŃ

                  Ognisko               

       Wolontariusz jest szczęśliwy gdy może nieść pomoc innym, ale wolontariusz umie czerpać szczęście
również z bliskości z innymi i wspólnej radosnej zabawy. Aby odpocząć po trudnych, pełnych pracy miesiącach, podsumować pracę i porozmawiać na temat tego, co nas jeszcze w tym roku czeka, w sobotę 27 kwietnia ruszyliśmy w plener do naszej koleżanki Kasi by tam cieszyć się sobą i ... wiosną. Była radość, były śpiewy, zabawy, gry, ognisko i wiosna nawet dopisała.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego naszego radosnego świętowania!!! Mamy nadzieję,
że jeszcze przeżyjemy powtórkę, aby to co dobre utrwalić.

Zobaxz fotogalerię:

                 Kandydaci do „Ośmiu Wspaniałych”               

Człowiek Wspaniały! W dzisiejszych czasach rzadko możemy o kimś tak powiedzieć. Zauważmy jednak, że na swojej drodze napotykamy ludzi, którzy zasługują na takie miano. Takimi osobami są nasi wolontariusze! Pomagając innym, zważając na uczucia otaczających nas osób, rozwijając swoje pasje, przestrzegając zasad i norm stają się godni naśladowania- wspaniali. Dlatego, by docenić młodzież,  jak co roku, w Radomiu został zorganizowany konkurs p.t.: „Ośmiu wspaniałych”. Z naszych wolontariuszy zostały wybrane 3 osoby: Katarzyna Matysiak, Michał Starnawski i Bartłomiej Chęć, którzy reprezentowali naszą  szkołę i Szkolny Klub Wolontariatu.

Pierwszym zadaniem uczestników było napisanie przez siebie własnej charakterystyki, uwzględniając w niej podjęte działania oraz osiągnięte cele. Kolejnym punktem były przesłuchania uczestników, w których rozmówcy: ks. A. Tuszyński, pan L. Pożyczka chcieli bliżej poznać uczestników, ich pasje, zainteresowania i pracę w którą się angażują. Rozmowy te odbyły się SCM  Arka 13 marca 2013 roku. Będzie to dla nas pamiętny dzień, wychodząc w wielkich emocjach z tego spotkania usłyszeliśmy bicie radomskich dzwonów, które oznajmiały wybór nowego Papieża. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 kwietnia, o ich wynikach będziemy informować.

Katarzyna Matysiak, kl. 2a

                   „Kartka dla ASI”               

         Asia to dziewczynka, która przebywa w szpitalu i walczy z poważną chorobą. Dnia 10 kwietnia Asia ma swoje 9 urodziny. Marzy o otrzymaniu wielu kartek urodzinowych. Wolontariusze naszej szkoły zaangażowali się w akcję ogłoszoną przez FUNDACJĘ NASZE DZIECI, wykonali dla Asi urodzinowe kartki i zachęcili do włączenia się w akcję uczniów naszej szkoły.

Zebraliśmy 42 kartki, które zostały wysłane  JUBILATCE!

                            Asi, życzymy przede wszystkim zdrowia!!!

                   „Podaruj uśmiech”               

      Pod takim hasłem w marcu 2013 roku wolontariusze z naszego klubu przeprowadzili zbiórkę świąteczną artykułów spożywczych i chemicznych na rzecz potrzebujących uczniów naszej szkoły i ich rodzin. W organizowaną akcję najaktywniej włączyli się uczniowie klasy 3a.

Z zebranych artykułów, pomysłodawcy akcji: Smagowski Bartek i Strzelecka Magda , po konsultacji z Panią pedagog przygotowali cztery  paczki, które zostały już przekazane .

W wyniku akcji zebrano artykuły:

-  2 x ryż, cukier, 4 x herbata, 7 x makaronu, 2 x pasztet, 4x konserwy, 2 x soczek, 3x kisiel, 1x czekolada, 1 x kasza, 3 x mąka, dżem, słodycze / lizaki, batony/, mydło w płynie, żel pod prysznic, mydło.

        

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli gestem dobroci na nasz apel.

                              Smagowski Bartek i Strzelecka Magda, kl. 3a

                    Bal Wolontariusza                 

          W sobotę, 26 stycznia 2013 roku odbył się Bal Wolontariusza. Jego organizatorami byli: dyrekcja X Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Radomiu, Szkolny Klub Wolontariatu oraz Stowarzyszenie Centrum Młodzieży  "Arka" w Radomiu.  W Balu wzięło udział ponad 300 osób. Co roku zmienia się motyw przewodni, w tym roku wolontariusze bawili się w klimacie Chaty Polskiej, szczególnej atmosfery zabawie nadały barwne, ludowe stroje, dekoracje i folkowe elementy strojów uczestników. Organizatorzy zadbali o dobrą zabawę, była nauka tańców integracyjnych, warsztaty z papieroplastyki oraz konkurs na najładniejszy strój i kotylion. Nasz Klub w tej konkurencji odebrał I nagrodę.

   

Wspaniała zabawa uczestników Balu świadczy, że nie samą pracą żyje wolontariusz, lubimy się też bawić i umiemy się dobrze bawić.

Dziękujemy Organizatorom za super zabawę i niecierpliwie czekamy następnego karnawału!

Zobacz fotogalerię:

          Zakończenie kalendarzowego roku pracy Wolontariatu           

          Wigilijne spotkanie wolontariuszy           

     Dnia 21 grudnia 2012 roku /piątek/ o godz. 13.30 w sali 208 nasz Szkolny Klub Wolontariatu spotkał się na dorocznym Spotkaniu Opłatkowym. Wolontariusze odświętnie udekorowali salę, nakryli stoły, a przy cichych dźwiękach kolęd Bartek Chęć odmówił okolicznościową modlitwę oraz wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii wg Św. Łukasza  o narodzeniu Jezusa. Po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” wszyscy, składając sobie najserdeczniejsze życzenia, podzieli się opłatkiem. Następnie zasiedliśmy do wspólnego posiłku przygotowanego przez wolontariuszy i ich mamy, po czym nastąpiło uroczyste i radosne śpiewanie kolęd, pomocne były instrumenty muzyczne/grzechotki, bębenki/ wykonane przez argentyńskich Indian Guarani, dar misjonarza z Argentyny - Andrzeja Koselaka dla naszej młodzieży.

W przeżywanym obecnie Roku Wiary wszystkim naszym sympatykom, beneficjentom i ludziom Dobrej Woli życzymy, by Nowonarodzony Boży Syn, Miłość Wcielona, przymnażał wiary i niech dodaje sił do mężnego jej wyznawania w naszych rodzinach, miejscach pracy, szkole i wobec ludzi, z którymi spotykać się będziemy w czasie tych radosnych dni.

Ten, który jest Miłością bez końca, niech błogosławi każdy dzień rozpoczynającego się Nowego 2013 roku.

Wolontariusze wraz z Opiekunami

Zobacz fotogalerię: 

     Choinka na deptaku      

Tradycją w naszym mieście jest organizowanie festynu bożonarodzeniowego, który odbywa się w  niedzielę przed  Świętem Narodzenia Pańskiego. Temu wydarzeniu towarzyszy konkurs: „Choinka na Deptaku”, który polega na udekorowaniu drzewka ozdobami wykonanymi przez uczniów radomskich szkół. Późnym popołudniem Deptak wyglądał odświętnie. Zapach świerków, dźwięk kolęd i pięknie udekorowane choinki skłaniały do refleksji i zadumy. W tym świętowaniu nie mogło zabraknąć i nas.

Młodzież wolontariatu wraz z opiekunami i zaangażowanymi mamusiami – Agnieszkami, już od października przygotowywała ozdoby na choinkę. Ozdoby były wykonane z szyszek i materiału, były to szyszkowe ludziki i aniołki.

 

 „Nasza Choinka” reprezentowała się pięknie,  została zauważona przez organizatorów i widzów, było to dla nas wielką  radością i satysfakcją.

Konkurs wygrała PSP nr 24 co przysporzyło nam dużo radości, gdyż wielu z nas – uczniów i wolontariuszy jest absolwentami tej właśnie szkoły.

Zobacz fotogalerię:

   Właczamy sie w akcję Banków Żywności   

Dnia 8 grudnia 2012 w markecie Marc Pol uczestniczyliśmy w zbiórce żywności.  Zbiórkę tę organizował Bank Żywności. Zebrane produkty trafią do najuboższych rodzin, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych i chorych. W sklepie były specjalnie oznakowane kosze. Przekazane  produkty trafiają do magazynów Banków Żywności, gdzie są ważone i sortowane, a następnie oddawane organizacjom, które codziennie zajmują się pomocą żywnościową. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, przetwory, cukier oraz słodycze.

Dzięki ofiarności Polaków udało się zebrać 810 ton żywności, która przed świętami, dotarła do najuboższych. 

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom! 

50 000 osób w Polsce, pracowało w sklepach oraz w magazynach Banków Żywności. Uczniowie, studenci, rodziny, pracownicy, dziennikarze, emeryci, a także najubożsi, jako wolontariusze zachęcali klientów do dzielenia się zakupami, liczyli, sortowali i pakowali produkty.
My też tam byliśmy…

 

Tydzień Wolontariatu w Publicznym Gimnazjum nr 6 w Radomiu 

Pierwsi Wolontariusze na „6”:

      Bartek Chęć              Michał Starnawski      Martyna Krukowska 

   

Tegoroczny Tydzień Wolontariatu upłynął pod hasłem:

„Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce”

W piątek 7 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wolontariusza, uroczyste spotkanie, które odbyło się

w szkolnej świetlicy podsumowało roczną pracę Szkolnego Klubu Wolontariatu.
Wśród zaproszonych gości byli podopieczni naszych wolontariuszy, rodzice, przedstawiciele innych klubów 
z naszego osiedla,
a także organizacji, 
z którymi współpracują nasi wolontariusze i oczywiście Pani Dyrektor Anna Lasota.

Spośród najaktywniejszych wolontariuszy wybrano po raz pierwszy „Wolontariusza na 6” .

Zobacz fotogalerię:

         ZAPOWIEDŹ           

 

„Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce”

 

Pod takim hasłem będziemy obchodzić w naszej szkole w dniach od 3 do 7 grudnia 2012 roku „Tydzień Wolontariatu”.

Celem przewodnim tych obchodów będzie uświadomienie młodzieży jak ważna i potrzebna jest w dzisiejszych czasach empatia, która może się objawiać przez niesienie bezinteresownej pomocy. 

Młodzież naszej szkoły, zaangażowana w pracę woluntarystyczną przygotowuje przeróżne plakaty, banery, hasła, które zawisną w naszej szkole by przypominać nam o obowiązku świadczenia dobra. Wykonane dekoracje będą miały za zadanie zwrócić naszą uwagę na potrzebę pomocy innym i radość jaką taka praca niesie. 

Punktem kulminacyjnym obchodów Tygodnia Wolontariatu będzie uroczyste spotkanie, na którym Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zaprezentują społeczności szkolnej i zaproszonym gościom efekty swojej działalności.

        Mamy nadzieję, że podjęty wysiłek i trud przygotowania Tygodnia Wolontariatu, zaowocuje wzmożeniem zaangażowania się młodych w bezinteresowną pomoc i pozwoli im odkryć radość z dzielenia się dobrem i swoim czasem.

Izabela Gutkowska

Justyna Czyż

Elżbieta Skierska - Markowicz

         PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM POMOCY ZWIERZĘTOM           

W miesiącu październiku  2012 roku w sposób szczególny pamiętamy o konieczności troski i pomocy naszym „braciom mniejszym”, czyli zwierzętom. Młodzi ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, którzy podjęli pracę w Radomskim Schronisku dla Zwierząt.
Ogłosli również zbiórkę żywności i różnorodnych artykułów na rzecz zwierząt ze schroniska wśród uczniów i pracowników naszej szkoły.

          Dziękujemy za zaangażowanie i wrażliwość na losy bezdomnych zwierząt. Cieszymy się, że tak wielu uczniów naszej szkoły aktywnie i hojnie odpowiedziało na naszą akcję.

Za zbiórkę odpowiedzialni byli: Martyna Krukowska kl. 2e i Damian Trzosek kl 1b.

         WRZEŚNIOWA AGITACJA           

We wrześniu 2012 roku, w ramach promocji idei wolontariatu, uczniowie klas II i III, przygotowali spotkania informacyjne dotyczące pracy i działań Szkolnego Klubu Wolontariatu.

 Na spotkanie zaproszono uczniów klas I, którym przedstawiono  prezentację multimedialną ukazującą historię i aktualne działania podejmowane przez wolontariuszy. W  atmosferze radości  i zainteresowania dzielono się wiedzą  i swoimi  doświadczeniami pracy wolontarystycznej.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Podsumowanie całorocznej pracy wolontarystycznej w siedzibie Arki na Starym Mieście w roku szkolnym 2011/2012

     Dnia 27 czerwca 2012 roku uczestniczyliśmy w ostatnim już w tym roku szkolnym spotkaniu integracyjnym wolontariuszy działających w ramach szkolnych klubów wolontariatu. Spotkanie odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Centrum  Młodzieży Arka na Starym Mieście, były „gry uliczne”,  dla odważnych ścianka wspinaczkowa a dla strudzonego ciała grillowe smakowitości i słodkości, radość spotkania i wymiana doświadczeń miło upłynęła przy dźwiękach piosenek wykonanych przez panią Małgorzatę Budzyńską pochodzących z płyty „Arkowo -bajkowo”. 

Wszystkim Wolontariuszom, tak aktywnie i z wielkim oddaniem i radością pracującym w minionym już roku szkolnym w  Klubie Młodzieżowego Wolontariatu , podejmującym tak wiele akcji i zadań bardzo, bardzo dziękujemy, życzymy wspaniałego wakacyjnego odpoczynku i aby ten letni czas był dla was czasem obfitym w dobro! Do zobaczenia we wrześniu!!!!
Tego wszystkiego i jeszcze więcej życzą Wam wasi opiekunowie:
Izabela Gutkowska
Justyna Czyż
Elżbieta Skierska-Markowicz
Zobacz fotogalerię:
 
 Ostatnie spotkanie wolontariuszy w roku szkolnym 2011/2012 - czas na przyjemne podsumowanie pracy Klubu
 
     Dnia 25 czerwca 2012 roku nasz klub wolontariatu wybrał się na ognisko. Po czterech  godzinach lekcyjnych zebraliśmy się pod szkołą i następnie przeszliśmy na przystanek skąd autobusem pojechaliśmy na „zaprzyjaźnioną” działkę . Tam czekało już na nas naszykowane drewno i przekąski. Nasz opiekun i rodzic wolontariuszek szybko rozpalili ognisko, by upiec na nim kiełbaski. Było naprawdę smacznie! Oprócz samych przyjemności dla podniebienia zadbaliśmy także o wypoczynek dla ciała. W tle leciała muzyka, każdy mógł włączyć taką piosenkę jaką chciał -  były więc i tańce i śpiewy. Bardziej ruchliwi realizowali się grając w piłkę nożną, jak można było zauważyć - Euro rozpaliło nasze ciała. Bawiliśmy się wyśmienicie!!! Dziękujemy Organizatorom i mamy nadzieję, że tak jak miło zakończyliśmy  rok naszej woluntarystycznej pracy , tak samo dobrze rozpoczniemy kolejny. :)          
 
Zobacz fotogalerię:
 
 

  Spotkanie liderów Szkolnych Klubów Młodzieżowego Wolontariatu z terenu miasta 

15 maja 2012 roku/wtorek/ w naszej szkole odbyło się spotkanie liderów i łączników szkolnych klubu wolontariatu z terena Radomia i okolic. Przygotowalismy sie do tego spotkania bardzo pracowicie, Bartek i Michał niecierpliwie oczekując gości starannie zamiatali schody, 

Piotrek z Kasią upiększali wejście balonami

a pozostali szykowali słodki poczęstunek.

W spotkaniu uczestniczyło 17 klubów. Rozpoczęliśmy od przedstawienia naszych wolontariuszy i zapoznania gosci z prezentacją ukazującą histori,ę i działania naszego Klubu, następnie liderzy z Arki poprowadzili owocne spotkanie przedstawiając plany i rezultaty działania Wolontariuszy.

                             Karnawał 2012                             

                Dnia 21 lutego 2012 roku w PSP nr 33 w Radomiu przy ul. Kolberga 5 odbył się długo oczekiwany bal dla dzieci ze świetlicy środowiskowej , którego współorganizatorami byli wolontariusze ze PSP nr 33 i PG nr 6.  Zabawa odbyła się pod hasłem „Bal Wszystkich Świętych”.

Wszyscy świetnie się bawili, były tańce integracyjne, wspólne zabawy , konkurs na najlepsze przebranie i pyszny poczęstunek. Żal było się rozstawać. Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy się tak dobrze bawić. Dziękujemy  Pani Dyrektor PSP 33 za życzliwość i gościnność,  „ Pani od sprzętu” za wspaniałą muzykę,

Siostrom za uśmiech, pomoc  i pomysły na przebranie, dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie serca i ofiarowany czas!!!

                          Zbiórka żywności 2011                          

Członkowie Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu czynnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie zbióki żywności. Dzięki nieocenionej pomocy ludzi dobrej woli w 2011 roku zebrano 463 kilogramy żywności, która trafi do organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.

 

                           Bal Wolontariusza                             

Dnia 18 lutego 2012 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Radomiu odbył się długo oczekiwany Bal Wolontariusza. Uczestnicy Balu bawili się przy wielkich przebojach lat 80-tych, obowiązywały stroje z „tamtych lat”.

Po uroczystym i bardzo ciepłym powitaniu  przybyłych wolontariuszy przez szacowne gremium i podziękowaniu za całoroczny trud pracy woluntarystycznej  przy dźwiękach poloneza goście ruszyli w tany. Wszyscy świetnie się bawili, były tańce integracyjne, wspólne zabawy i pyszny poczęstunek. Bal, jak mówili uczestnicy , to nie tylko wspaniała, wspólna zabawa, to także okazja do nawiązania nowych, ciekawych znajomości, wymiana poglądów i doświadczeń, szkoda tylko, że dobre szybko się kończy! Wraz z wybiciem godziny 22:00 zakończyło się nasze wspólne , radosne świętowanie. Z niecierpliwością będziemy oczekiwali kolejnego karnawału. Organizatorom i wszystkim uczestnikom dziękujemy za super zabawę!!!

 

                               I ja tam byłam i super się bawiłam –Wiktoria Wasiak kl. 1e

 

           Spotkanie w ramach Tygodnia Wolontariatu "Młodzi z pasją"                    

               W dniach od 5 - 9 grudnia 2011r.  w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Wolontariatu. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu przygotowali okolicznościowe banery i plakaty, zaprezentowali różnorodne formy swojej pracy, zapoznali nas z efektami przeprowadzonych akcji, podzielili się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Wychowawcy w ramach godziny wychowawczej przeprowadzili w swoich klasach lekcje na temat: Kiedy pomaganie staje się wolontariatem? Z prac powstałych na tych lekcjach została zorganizowana ciekawa wystawa w świetlicy i na szkolnych korytarzach. Liczymy, że podjęte działania przysporzą nowych członków Szkolnemu Klubowi Młodzieżowego Wolontariatu i sprawią, że będziemy dla siebie lepsi.

We czwartek 8 grudnia  2011 r. mieliśmy możliwość podzielenia się doświadczeniami z reprezentantami wszystkich klas naszego gimnazjum na spotkaniu pt. ,,Młodzi z pasją", o którym chciałbym dłużej opowiedzieć.

Na początku powitaliśmy naszych gości: Annę Lasotę - dyrektora naszej szkoły, Siostrę Elżbietę  (Franciszkankę)
Pana Stanisława,  do którego swą pomocną dłoń wyciąga jedna z naszych wolontariuszek Radę Rodziców, i Rodziców naszych  wolontariuszy  oraz najmłodszych  wolontariuszy z PSP nr 33.

Nasi goście podziwiali przygotowaną wystawę. Mieli też dodatkowe zadanie, musieli rozwiązać  rebusy wykonane  
 przez uczniów. 
Cenny dla nas czas mija nieubłaganie. Jeśli sobie to uświadomimy, to wzmaga się w nas chęć do czynienia dobra dla innych, do czego predyspozycje powinny płynąć z głębi serca. Niedługo okres ten, dla niektórych odejdzie w zapomnienie, stanie się  historią, do której być może nigdy nie wrócimy. Dla nas - wolontariuszy, to wydarzenie nigdy nie stanie się obojętne. Ani przed, ani po nim nie będziemy zamknięci na potrzeby innych.

Mowa tu oczywiście o TYGODNIU WOLONTARIATU.


Przygotowania trwały ponad dwa tygodnie.  Szkoła została obwieszona plakatami. Banery,  komiksy i hasła często ukryte w rebusach miały zwrócić uwagę naszych koleżanek i kolegów na pomoc wolontarystyczną. Nasi wolontariusze na wtorkowym spotkaniu, wraz  z panią Elą, przygotowywali piosenki nawiązujące do naszej działalności. Następnie obejrzeliśmy prezentację, w której wykonaniu pomogła nam pani Ania, za co bardzo dziękujemy. Prezenterka Natalka posumowała 7-letnią działalność Klubu. Następnie  Siostra Elżbieta oraz pan Stanisław podzielili się z nami swoimi obserwacjami z tego w czym Im pomagamy. Ich wypowiedzi wzruszyły wszystkich a nas pobudziły do jeszcze głębszego zaangażowania się w wolontariat. Opinia Siostry  i pana Stasia o nas jest bardzo dobra, potocznie mówiąc  ocenili nas na 6.

Rodzicom wolontariuszy, podziękowano za cierpliwość, wytrwałość i dobroć serca, którą w nas wszczepili.

W następnym "punkcie programu" pani Dyrektor  wręczyła pochwały dyrektor tym z nas którzy bezgranicznie oddali się wolontariatowi poświęcając swój czas pomocy innym.

Grupa pewnych "osóbek" z klasy 1a, owocem myśli twórczych odegrała spontaniczną scenkę wprowadzającą w świąteczny nastrój po czym zawitał św. Mikołaj i wręczył każdemu "cukiereczek dobra" z zadaniem, które miał wykonać. Nastąpił moment, kiedy tak pół żartem, pół serio mieliśmy okazję trochę pośpiewać. Ostatnim punktem programu było zaproszenie drogich gości na herbatkę i ciasto przygotowane przez naszych kochanych rodziców.

Bartłomiej Chęć l. Ia

                           Październik miesiącem dobroci dla zwierząt                    

W październiku 2011 roku uczennice naszego gimnazjum pomagały w przeprowadzeniu w radomskich supermarketach dorocznej akcji zbiórki żywności dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu. Dzięki pomocy i zaangażowaniu wolontariuszy w trakcie akcji prowadzonej pod hasłem "Październik miesiącem dobroci dla zwierząt" zostało zebranych prawie 4 tony żywności dla pensjonariuszy prowadzonego przez Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt
w Radomiu. W dniu 6 marca 2012 roku wolontariusze: Weronika Wasiak, Wiktoria Wasiak, Urszula Patynowska, Martyna Krukowska, Klaudia Sowa, Dorota Gregorczyk, Nikola Pożyczka, Bartłomiej Chęć, Piotr Chęć otrzymali podziękowania od kirownika Schroniska Blandyny Błędowskiej i członka Zarządu Włodzimierza Suszyńskiego.

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum nr 6
    26-600 Radom
    ul. Sadkowska 16
  • (+48) 344 89 31

Galeria zdjęć